Nowe miejsca pracy dzięki inwestycjom wspieranym przez Suwalską SSE

Orzech

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (SSSE S.A.), obejmująca swoim zasięgiem całe województwo podlaskie, dwa powiaty województwa warmińsko-mazurskiego (ełcki i gołdapski) oraz cztery powiaty województwa mazowieckiego (łosicki, ostrowski, sokołowski i węgrowski), stanowi jeden z najważniejszych motorów gospodarczych tych regionów.

Przedsiębiorcy korzystający ze wsparcia SSSE S.A., według stanu na koniec marca 2024 r., zatrudniają łącznie ponad 19 800 pracowników. W ramach Polskiej Strefy Inwestycji zadeklarowali utworzenie 872 nowych miejsc pracy oraz utrzymanie 13 864 miejsc pracy.

– Jest to szczególnie istotne, ponieważ wielu przedsiębiorców, zanim otrzymało decyzję o wsparciu, już zatrudniało pracowników, a ich zobowiązania obejmowały zarówno powstanie nowych miejsc pracy, jak i utrzymanie obecnych – mówi Cezary Cieślukowski, Prezes Zarządu SSSE S.A. – Naszym głównym celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionu poprzez tworzenie sprzyjających warunków dla inwestorów. Dzięki intensywnej współpracy z przedsiębiorcami, na przestrzeni ostatnich lat udało się nie tylko przyciągnąć znaczące inwestycje, ale także utworzyć nowe miejsca pracy. Te osiągnięcia są wynikiem wspólnych działań oraz naszego zaangażowania w rozwój lokalnych społeczności.

Przykłady największych firm przyczyniających się do wzrostu zatrudnienia:

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji liczne przedsiębiorstwa decydują się na znaczące inwestycje, które wpływają na lokalny rynek pracy. Oto niektóre z firm, które w szczególny sposób przyczyniają się do wzrostu zatrudnienia i rozwoju regionu:

• TRIOL POLAND Sp. z o.o. – Nowe miejsca pracy: 105, utrzymane: 98. Branża: elektronika i automatyka przemysłowa.

• SAXDOR SHIPYARD Sp. z o.o. – Nowe miejsca pracy: 200, utrzymane: 334. Branża: produkcja luksusowych łodzi motorowych.

• KENSUS Sp. z o.o. Sp. k. – Nowe miejsca pracy: 50, utrzymane: 393. Branża: metalowa, komponenty dla przemysłu kolejowego.

• PLUM Sp. z o.o. – Nowe miejsca pracy: 60, utrzymane: 311. Branża: elektronika przemysłowa.Pronar Sp. z o.o. – Nowe miejsca pracy: 30, utrzymane: 2 499. Branża: produkcja maszyn rolniczych i recyklingowych.

• SaMASZ Sp. z o.o. – Nowe miejsca pracy: 13, utrzymane: 798. Branża: produkcja maszyn rolniczych.

• BPORTA KMI Poland S.A. w Ełku – Nowe miejsca pracy: 5, utrzymane: 673. Branża: produkcja drzwi.

• Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie – Nowe miejsca pracy: 4, utrzymane : 798; Branża: spółdzielnia mleczarska

Wpływ na lokalny rynek pracy

Dzięki inwestycjom wspieranym przez SSSE S.A., lokalne rynki pracy nie tylko otrzymują impuls do wzrostu, ale także zapewnione jest utrzymanie miejsc pracy w przedsiębiorstwach, które już wcześniej były obecne w swoich regionach. Taka stabilizacja zatrudnienia ma szczególne znaczenie dla lokalnych społeczności, które mogą korzystać z pewnych i długoterminowych miejsc pracy.

Ponadto, wprowadzanie nowych technologii oraz rozwój przemysłu zwiększa zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowaną kadrę, co z kolei wpływa na podnoszenie kompetencji i poziomu wykształcenia pracowników w regionie. Absolwenci, działających w regionie uczelni wyższych, mają ogromne możliwości rozwoju zawodowego i budowania ścieżek kariery w firmach, które, dzięki wsparciu SSSE S.A., wdrażają nowe technologie.

– Naszym priorytetem na przyszłość jest dalsze wzmacnianie współpracy z przedsiębiorstwami oraz tworzenie nowych możliwości dla mieszkańców regionów. Inwestycje, które tu napływają, nie tylko zapewniają stabilne miejsca pracy, ale także przyczyniają się do wzrostu innowacyjności, co sprawia, że obszar SSSE. S.A. staje się coraz bardziej konkurencyjny – podsumowuje Prezes Cezary Cieślukowski.