Nowoczesne oświetlenie do ogrodu – jakie lampy wybrać?

Artykuł sponsorowany

Własny dom to marzenie wielu osób. Gdy wreszcie udaje się znaleźć i zakupić odpowiedni budynek, pozostaje jeszcze dostosować go do indywidualnych oczekiwań domowników. Co istotne trzeba zadbać nie tylko o jego wnętrze, ale też o cały teren wokół. Wielką rolę odgrywa w tym przypadku właściwie dopasowane oświetlenie.

Jakie lampy powinno się wybrać do ogrodu i czym się kierować, by stworzyć efektowny i stylowy system? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

Lampy w ogrodzie – jakie role pełnią?

Oświetlenie zewnętrzne w ramach posesji prywatnej może pełnić mocno zróżnicowane funkcje. Przede wszystkim zapewnia bezpieczne warunki do wygodnego przemieszczania się po zapadnięciu zmroku. Znacząco zwiększa to komfort wszystkich osób przebywających w ogrodzie.

Dobrze rozplanowane lampy umożliwiają ponadto kontrolowanie tego, kto przebywa na danym terenie. Dotyczy to zarówno wyczekiwanych gości, jak i intruzów, których łatwiej zauważyć, jeśli obszar wokół domu jest odpowiednio doświetlony.

W końcu nie zapominajmy o tym, że oświetlenie potrafi pełnić zadania czysto dekoracyjne. Oprawy mogą ozdobić przydomowe strefy, zwłaszcza gdy wybierze się modne okazy, jak choćby te od Lampy.it. Samo światło potrafi też dawać spektakularne efekty, jeśli podświetli się efektowne okazy roślinne (np. krzewy lub drzewa), tworząc piękną grę świateł i cieni, która zachwyci niejednego estetę.

Gdzie montuje się lampy ogrodowe?

Oświetlenie zewnętrzne trafia do różnych stref w ramach przydomowego terenu. To od konkretnej lokalizacji zależy w dużej mierze wybór odpowiednich opraw oświetleniowych, a także źródeł światła.

W jakich miejscach pojawiają się lampy? Nie może ich oczywiście zabraknąć w kącikach do rekreacji na tarasie, w przydomowej altanie. Dzięki nim da się kontynuować wypoczynek lub spotkania towarzyskie wieczorową porą w naprawdę nastrojowej atmosferze.

Przy pomocy lamp doświetla się wszystkie alejki ogrodowe i ścieżki, w tym dojście od bramki do drzwi wejściowych bądź podjazd do garażu, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowników, a także dopełnić przydomową aranżację. Ze względów czysto praktycznych punkty świetlne powinny pojawić się nad wejściem do domu, co umożliwia identyfikację gości oraz ułatwia znalezienie kluczy i otwarcie drzwi w ciemnościach. Nie zapominajmy również o tym, że oświetlenie powinno zostać zamontowane przy tabliczce z numerem posesji. Należy to do obowiązków właściciela nieruchomości.

Praktyczne oprawy do ogrodu – na co postawić?

Jakie lampy montuje się w ogrodach? Jako oświetlenie zewnętrzne wykorzystuje się modele trwałe, wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Idealnie sprawdzają się tworzywa sztuczne, szkło, aluminium.

Należy również zadbać o to, by wszystkie oprawy, które nie będą osłonięte przed deszczem, miały wysoki współczynnik ochrony IP, nie niższy niż IP44. Pozwala to ograniczyć ryzyko groźnego porażenia prądem.

W przydomowych terenach stosuje się kilka typów lamp. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • oprawy najazdowe (na ścieżkach i drogach dojazdowych),
  • lampy na słupkach.

Oprócz nich chętnie wykorzystuje się modele elewacyjne (np. kinkiety, reflektory i plafony), które tworzą nastrojowy klimat oraz sprawiają, że przydomowy teren jest przyjazny dla wszystkich domowników i ich gości.

Nowoczesne technologie w ogrodzie – lampy z czujnikami i system smart

Coraz częściej w ogrodach montuje się lampy, wykorzystujące rozmaite nowoczesne technologie. Olbrzymią popularnością cieszą się energooszczędne produkty LED wyposażone w czujniki ruchu lub zmierzchu. Pozwala to zautomatyzować działanie całego systemu, co podnosi komfort przebywania w ogrodzie o każdej porze, a także potrafi zoptymalizować wydatki związane z oświetleniem przydomowej przestrzeni.

Wiele lamp LED da się też podłączyć do domowego systemu Smart House. Dzięki temu sterowanie wszystkimi punktami świetlnymi odbywa się zdalnie, na przykład za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Można również zapisać ulubione sceny świetlne bądź zaprogramować harmonogram oświetleniowy dla wybranych stref ogrodu.

Jak optymalnie oświetlić ogród?

Piękny ogród to też dobrze oświetlony ogród, w którym można wygodnie i bezpiecznie przemieszczać się o każdej porze. Właściwe rozplanowanie lamp wpływa na komfort mieszkańców, estetykę posesji, a niekiedy również na jej wartość. Prawidłowe zaprojektowanie rozmieszczania oświetlenia leży więc w interesie każdego właściciela terenu.