NSA wydał pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie Kopalni Turów

Orzech

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że postępowanie koncesyjne dotyczące przedłużenia koncesji na wydobycie węgla z KWB Turów do 2026 r. przeprowadzone zostało prawidłowo. Tym samym nie podzielił zarzutu Stowarzyszenia Eko – Unia dotyczącego udziału w przedmiotowym postępowaniu. Wyrok NSA jest prawomocny i nie ma możliwości jego zaskarżenia.

Decyzja sądu jest kolejnym krokiem w kierunku zakończenia postępowania sądowego dotyczącego koncesji dla KWB Turów wydanej do 2026 r.

W historii kopalni, która na swoim terenie funkcjonuje od 1904 r., koncesje na wydobycie węgla brunatnego przedłużane były kilkukrotnie. Celem było to, aby zasoby – przyjęte w 1993 r. przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w projekcie zagospodarowania złoża „Turów” - były wyeksploatowane zgodnie z racjonalną gospodarką złożem.

Wydobycie w Kopalni Turów realizowane jest z poszanowaniem otaczającego ją środowiska naturalnego. Szczegółowe środki, które kopalnia zobowiązała się podjąć w celu maksymalnego ograniczenia swojego wpływu na poszczególne komponenty środowiska tj. wody powierzchniowe i głębinowe, zapylenie czy emisję hałasu, zostały zawarte w decyzji środowiskowej. Wszystkie zapisy decyzji środowiskowej są i będą przez kopalnię skrupulatnie realizowane.

Wykonanych zostało już wiele inwestycji chroniących okoliczne zasoby wodne oraz ograniczających zapylenie i hałas, m.in. zbudowano podziemny ekran przeciwfiltracyjny, który zabezpiecza sąsiadujące z kopalnią tereny przed potencjalnym odpływem wód gruntowych, zainstalowano automatyczny system zamgławiania na ciągach transportowych oraz stacjonarny system zraszania dróg, który ogranicza emisję pyłów. Zbudowano także ekran akustyczny w rejonie bogatyńskich osiedli, a na przenośnikach taśmowych zamontowano krążniki cichobieżne.

Przedłużenie koncesji dla Kopalni Turów jest ważne dla niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz utrzymania stabilnych dostaw ciepła systemowego do tysięcy okolicznych mieszkańców.

Źródło: PGE GiEK S.A.