ORLEN Neptun zbuduje bazę serwisową dla morskiej farmy wiatrowej Baltic East

Orzech

Kolejna wielka inwestycja w województwie pomorskim, związana z OZE (odnawialnymi źródłami energii). Spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen ogłosiła w piątek 29 listopada postępowanie na wykonanie koncepcji wielobranżowej z programem funkcjonalno-użytkowym dla budowy bazy serwisowej na potrzeby obsługi morskiej farmy wiatrowej Baltic East.

Planowana farma wiatrowa Baltic East ma powstać na Ławicy Słupskiej w odległości około 22,5 km od wybrzeża Bałtyku. Jest to obszar bezpośrednio sąsiadujący z farmą Baltic Power o mocy około 1,2 GW, która jest wspólną inwestycją Orlenu i kanadyjskiego Northland Power i ma rozpocząć pracę w 2026 r.

– "Przedmiot zapytania jest elementem dokumentacji przedprojektowej utworzenia bazy operacyjno-serwisowej pozwalającej na szybkie dotarcie w rejon morskiej farmy wiatrowej Baltic East” – poinformowała spółka Orlen Neptun, w ogłoszeni o postępowaniu przetargowym.

Dokumentacja ta określać będzie m.in. rozwiązania techniczne, technologiczne i konstrukcyjne oraz nakłady, koszty i harmonogram robót w ramach budowy bazy serwisowej do obsługi farmy wiatrowej na Bałtyku z określeniem inwestycji towarzyszących.

Odpowiedzi na zapytanie ofertowe na wykonanie koncepcji wielobranżowej z programem funkcjonalno-użytkowym dla budowy bazy serwisowej dla farmy Baltic East można składać do 19 grudnia.

Morska farma wiatrowa Baltic East będzie miała moc około 1 GW.

Projekt ten realizowany jest na mocy decyzji z października 2023 r. o przyznaniu Grupie Orlen pięciu nowych lokalizacji pod budowę farm wiatrowych na Bałtyku o szacowanej łącznej mocy około 5,2 GW.

• Baltic East będzie posiadał potencjał dostarczania czystej energii dla nawet 1,25 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Plany inwestycyjne Grupy Orlen

Orlen informował wcześniej, że według strategii do 2030 r., planowane tam w tym czasie nakłady inwestycyjne miałyby wynieść ponad 320 mld zł, z czego ok. 40 proc. na „zielone inwestycje”, jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, biogaz, biopaliwa, elektromobilność i „zielony wodór”.

Zgodnie z tymi założeniami, do końca dekady Grupa Orlen miałaby osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

O Grupie Orlen:

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje także rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.