PepsiCo rekrutuje pracowników do nowej, wielkiej fabryki przekąsek na Dolnym Śląsku. Zatrudni 500 osób

Orzech

Na Dolnym Śląsku, pod Środą Śląską, w odległości kilkunastu kilometrów od granic administracyjnych Wrocławia powstaje nowy zakład produkcyjny amerykańskiego koncernu PepsiCo, który produkować będzie chipsy Lay's i Lay’s Oven Baked oraz nachosy Doritos. Będzie to największy i najbardziej zrównoważony środowiskowo obiekt PepsiCo w Europie.

Nowa fabryka PepsiCo zatrudniła do tej pory ok. 50 osób. Są to osoby pełniące różne funkcje – głównie na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych, takich jak: kierownik magazynu, produkcji, działu utrzymania ruchu, jakości, BHP oraz planiści produkcji. Kolejne 30 zostanie zatrudnionych do końca bieżącego roku.

Aktualnie poszukiwani są automatycy, specjaliści i technicy do działu oczyszczalni ścieków, operatorzy maszyn, technicy utrzymania ruchu, a także pracownicy laboratorium.

Rok 2023 przyniesie jeszcze więcej rekrutacji – nowy zakład produkcji chipsów zaoferuje 300 miejsc pracy, w tym 170 stanowisk związanych bezpośrednio z produkcją. Docelowe zatrudnienie w nowej fabryce wyniesie około 500 osób. Działania rekrutacyjne prowadzone są głównie wśród lokalnej społeczności.

Łączny koszt realizacji tej wielkiej inwestycji wyniesie ponad miliard złotych – przede wszystkim ze względu na ultraekologiczne rozwiązania jakie zostaną zastosowane w tej fabryce. Inwestycja ta jest największą w historii Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Skorzystają też rolnicy z Dolnego Śląska. Przedsięwzięcie to daje możliwość odbudowy dawnej potęgi tzw. ziemniaczanego zagłębia w okolicach Środy Śląskiej. Inwestor przewiduje, że przy pełnej produkcji co roku będzie potrzebował około 10 tysięcy ton kukurydzy i 60 tysięcy ton dolnośląskich ziemniaków. A to oznacza zbyt dla wielu gospodarstw rolnych z okolicy.

W nowym zakładzie PepsiCo koło Środy Śląskiej z ziemniaków będą produkowane chipsy Lay's, Lay’s Oven Baked, a z kukurydzy nachosy Doritos. Produkty te trafią do ponad 20 europejskich krajów, w tym m.in. Niemiec, Czech, Słowacji, a także Węgier.

Najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład PepsiCo w Europie

Fabryka w Środzie Śląskiej będzie najbardziej zrównoważonym środowiskowo zakładem PepsiCo w Europie. Już na etapie projektowania zostały wzięte pod uwagę innowacyjne rozwiązania. Unikalną technologią będzie zbieranie i odzysk wody deszczowej na potrzeby zakładu. Zgromadzona woda po uzdatnieniu w procesie nanofiltracji będzie wykorzystywana w procesach technicznych. Trwają także prace nad przyzakładową oczyszczalnią ścieków, której wydajność wyniesie 1600 m3 na dobę. Zastosowane w reaktorach biologicznych metody są opatentowane i unikatowe w skali światowej. Oczyszczona woda będzie klasy „standard river”. Nowatorskimi rozwiązaniami z obszaru ekologii będą także System Odzysku Ciepła (Heating Recovery System) – na potrzeby infrastruktury budynkowej, ciepła woda do mycia (CIP – Cleaning In Place) pozyskiwana z procesu chłodzenia oleju spożywczego oraz odzysk wody z procesu krojenia ziemniaków i zawracanie jej na wstępne płukanie ziemniaka.

Zespół ds. pozyskiwania talentów PepsiCo skupia się przede wszystkim na budowaniu wykwalifikowanej i zaangażowanej kadry operatorów i techników w obszarach utrzymania ruchu, produkcji, laboratorium oraz obsługi magazynu.

W związku z zaawansowaniem technologicznym procesu produkcji oraz wysoką automatyzacją zakładu do obowiązków obsługi linii produkcyjnych będzie należała zarówno praca manualna, jak i nadzór nad nowoczesnymi maszynami oraz robotami. Praca będzie wymagała nowych niestandardowych kompetencji.

W zakładzie koło Środy Śląskiej na nowych pracowników czeka szereg udogodnień. Z myślą o nich zaprojektowano specjalną strefę biurowo-socjalną, w której mieści się stołówka, która będzie posiadała zewnętrzny taras. Do dyspozycji pracowników będą także strefy relaksu oraz łazienki z prysznicami.

Jeśli chodzi o część biurową architekci zaprojektowali ją w taki sposób, by była jak najbardziej ergonomiczna. Przestrzeń umożliwia formułę pracy preferowaną przez pracowników − oferuje zarówno miejsca do pracy w grupie, pracy kreatywnej, jak i otwartą przestrzeń biurową.

– Pracownicy to największa wartość PepsiCo. Wiemy, że ludzie szukają poczucia bezpieczeństwa dla siebie i swoich rodzin, a więc stabilnego zatrudnienia. Jednocześnie ważne jest, by praca była ciekawa i satysfakcjonująca. Współcześnie pracownicy chcą się rozwijać i swoją pracą wpływać na otoczenie oraz produkt końcowy. Chcemy dać im taką możliwość. Praca na każdym ze stanowisk jest ważna z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania nowej fabryki. Zapewniamy także możliwość awansu. Wszyscy nasi pracownicy otrzymują dodatkowe benefity dla siebie i swoich bliskich – informuje Marta Makarewicz, kierownik personalny zakładu produkcyjnego PepsiCo w Środzie Śląskiej.

Frito Lay należy do PepsiCoamerykańskiego koncernu, który jest jednym z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów oraz produktów spożywczych.