Piasek kwarcowy – rodzaje, zastosowanie, właściwości, cena

Kajtman

Piasek kwarcowy jest materiałem wykorzystywanym przede wszystkim w budownictwie i przemyśle. Stanowi składnik podstawowy lub domieszkę do wielu rozmaitych mas suchych i mokrych. Spektrum jego zastosowań jest naprawdę szerokie – od wytwarzania szklanych przedmiotów i ozdób, poprzez żwirki akwarystyczne i dla kotów, aż po betony, spieki formierskie czy produkcję materiałów ogniotrwałych.

Czym jest piasek kwarcowy?

Piasek kwarcowy to szczególny przypadek piasku, który składa się głównie z krzemionki. Żeby piasek został uznany za kwarcowy, musi zawierać co najmniej 95% dwutlenku krzemu i mniej niż 0,6% tlenku żelaza. Ten szeroko stosowany materiał wytwarzany jest z kwarcu, czyli chemicznie obojętnego, twardego minerału dość powszechnie występującego w Polsce. Warto podkreślić, że twardość kwarcu w skali Mohsa to aż 7 na 10, co czyni ten minerał idealnym do zastosowania w charakterze mediów filtracyjnych i materiałów ściernych.

W naturze kwarc występuje najczęściej w kolorze białym. Może być również transparentny, albo przybrać inny odcień, od żółtawego, poprzez ceglaste brązy aż po brunatny. Barwa piasku kwarcowego zależy w dużym stopniu od detrytusu skalnego, czyli pokruszonego materiału, z którego powstaje piasek, a także od wchodzących w skład mieszanki minerałów.

Piasek kwarcowy, nazywany też krzemionką, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, budownictwie oraz ogrodnictwie. Charakterystyczną cechą krzemionki jest jej wysoka temperatura spiekania (1200-1400 stopni Celsjusza), co czyni ją bardzo dobrym materiałem formierskim, który może służyć do wyrobu rdzeni odlewniczych i form.

Zastosowanie piasku kwarcowego

Piasek kwarcowy jest stosowany w wielu gałęziach gospodarki m.in. w:

  • budownictwie – do produkcji betonu, tynków, zapraw epoksydowych, klejów budowlanych, silikonów, mas uszczelniających, posadzek żywicznych, gumy, farb itd.;
  • produkcji szkła – piasek kwarcowy podgrzewa się do uzyskania pełnej płynności, a następnie nadaje się mu odpowiedni kształt;
  • produkcji biżuterii i innych dekoracji;
  • produkcji naczyń;
  • wytwarzaniu zlewozmywaków, blatów kuchennych i parapetów;
  • produkcji płytek ceramicznych;
  • produkcji kabli światłowodowych;
  • wytwarzaniu przyrządów optycznych;
  • tworzeniu odlewów;
  • piaskowaniu powierzchni metalowych i niemetalowych (np. cegieł czy betonu);
  • produkcji detergentów bazujących na krzemianie sodu i tetrachlorku krzemu;
  • produkcji barwników;
  • produkcji materiałów ogniotrwałych;
  • filtracji wody;
  • produkcji żwirków dla kotów;
  • wypełnianiu nawierzchni sportowych.

Piasek kwarcowy stosowany jest także we florystyce jako wypełnienie do doniczek i wazonów, w akwariach oraz w ogrodach w funkcji dekoracyjnej. Używa się go również do posypywania ulic i chodników w drogownictwie.

Podobnie jak inne piaski i kruszywa budowlane piasek kwarcowy może być wykorzystywany w formie mokrej lub suchej. W budownictwie dla uzyskania większej płynności masy do mieszanek betonowych, tynków i zapraw ściennych dodawany jest mokry piasek kwarcowy. Do kostki brukowej w formie zasypki używany jest z kolei suchy piasek, który doskonale wypełnia szczeliny między poszczególnymi elementami ułożonej nawierzchni.

W farbach ściennych i podłogowych piasek kwarcowy pełni rolę antypoślizgową. Piasek o granulacji 0,1-0,3 mm dosypywany jest do farb jednoskładnikowych i niektórych dwuskładnikowych, natomiast frakcje 0,5-1,0 mm stanowią domieszkę farb poliuretanowych i epoksydowych oraz grubopowłokowych, dwuskładnikowych żywic. Piasek kwarcowy dodawany jest także do gruntów przeznaczonych pod tynki. Ogranicza wówczas chłonność podłoża. Z kolei na powierzchniach niechłonnych i gładkich tworzy ze spoiwem warstwę sczepną.

Zobacz także: ofertę na piaski kruszywa budowlane od Bricoman.

Rodzaje piasku kwarcowego

W handlu dostępnych jest kilka rodzajów piasku kwarcowego. Najczęściej stosowany podział związany jest z dodatkami barwiącymi lub ich brakiem. Mamy więc:

  • naturalny piasek kwarcowy w białawym lub białym odcieniu;
  • piasek kwarcowy barwiony, farbowany żywicą na różne kolory.

Piasek barwiony używany jest do celów dekoracyjnych i sprzedawany najczęściej w workach o różnej wielkości, np. 1, 2 czy 5 kg. To właśnie ten piasek używa się we florystyce i szeroko pojętym dekoratorstwie. Z kolei w budownictwie i przy pracach wykończeniowych oraz w przemyśle stosuje się naturalny piasek kwarcowy, sprzedawany również w workach (tym razem większych, zwykle 25 kg), a, także luzem.

Biały, czyli naturalny piasek kwarcowy występuje w dwóch formach:

  • suszony, nazywany także suchym,
  • mokry.

Piasek suchy to materiał formierski – twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Nie wymaga płukania i jest neutralny dla środowiska. Stosuje się go także powszechnie przy spoinowaniu kostki brukowej, gdzie sprawdza się lepiej niż zwykły piasek budowlany oraz dodaje do farb i innych mas jako materiał antypoślizgowy. Z kolei piasek mokry stanowi dodatek do wielu spoiw i mas budowlanych. Podobnie jak jego suchy odpowiednik jest całkowicie neutralny dla środowiska.

Poza najczęściej stosowanym podziałem piasków kwarcowych można także wyróżnić typy materiału, w zależności od metod przetwarzania i wydobycia. Wskazuje się wówczas na:

  • piasek przemyty;
  • piasek szorowany i odbarwiany, np. przy pomocy ultradźwięków;
  • piasek separowany magnetycznie, pozbawiany metalu za pomocą separacji magnetycznej;
  • piasek selekcjonowany (flotacyjny), pozbawiony skalenia, miki i innych zanieczyszczeń, których nie da się usunąć metodą separacji magnetycznej;
  • piasek pozbawiony żelaza, żelazo usuwa się np. przy udziale specjalnie dobranych mikroorganizmów.

Ile kosztuje piasek kwarcowy?

Ze względu na szeroką dostępność materiału oraz stosunkowo łatwy proces obróbki w przypadku piasków kwarcowych naturalnych produkt ten nie jest drogi. Jego cena nie przekracza zwykle 50 gr za kilogram. Oczywiście piaski oczyszczane, zwłaszcza zaawansowanymi metodami, są znacznie droższe. Podobnie za piasek dekoracyjny zapłacimy więcej niż złotówkę w przeliczeniu na kilogram materiału.

Zobacz także: https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/materialy-sypkie