Pod Warszawą trwa budowa największego w Polsce budynku logistycznego z drewnianą konstrukcją dachu [ZDJĘCIA]

Orzech

W miejscowości Stary Konik (powiat miński, gmina Halinów), tuż przy wschodniej granicy Warszawy i węźle autostrady A2, dobiega końca budowa centrum logistycznego GLP Warsaw VI Logistics Centre. Obiekt wyróżniają niestandardowe rozwiązania – konstrukcja dachu powstała w technologii drewnianej.

Szczególną cechą projektu realizowanego przez GLP (inwestor i deweloper) oraz CFE Polska (generalny wykonawca) jest wykorzystanie na dużą skalę drewna jako materiału konstrukcyjnego.

Budynek o powierzchni 38 tys. mkw. jest największym jak dotąd obiektem logistycznym w Polsce, w którym jako materiał konstrukcyjny zastosowano drewno – łącznie prawie 1,9 tys. metrów sześciennych.

Rozpiętość drewnianej konstrukcji zastosowanej w hali w Starym Koniku wynosi aż 24 m, a najdłuższe elementy trafiające na plac budowy mają nawet ponad 31 m długości.

Drewniana konstrukcja dachu GLP Warsaw VI, w połączeniu z innym zastosowanymi rozwiązaniami, będzie też miała wpływ na zmniejszenie wbudowanego śladu węglowego budynku z 318 do 270 kg CO2e/mkw.

– To nasz pilotażowy projekt w Polsce, który potwierdza dążenie GLP do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie ESG, w tym realizacji budynków zeroemisyjnych. Rozwiązania oparte na wykorzystaniu naturalnych materiałów, lepszym gospodarowaniu zasobami, alternatywnych źródłach zasilania i uzyskaniu jak najlepszej wydajności energetycznej, oznaczają wymierne korzyści dla najemców oraz otoczenia naszych inwestycji. Kierujemy się zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym w każdym aspekcie projektowania, łącznie z możliwością np. demontażu czy zmiany funkcji budynku w przyszłości – podkreśla Christophe Brzeziński, head of Technical Development w polskim oddziale GLP.

Drewniane elementy konstrukcji są powszechnie wykorzystywane w budynkach GLP w krajach Europy Zachodniej, m.in. w Niemczech i Francji. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieruchomości, niepowtarzalna struktura i wygląd drewna wpływa też pozytywnie na estetykę budynków logistycznych oraz dobrostan użytkowników, podnosząc komfort pracy w tego typu miejscach.

Zielona energia i ekologiczne ogrzewanie

Drewniana konstrukcja dachu to jedno z wielu prośrodowiskowych rozwiązań użytych w GLP Warsaw VI Logistics Centre. Kolejną innowacją jest wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania budynku. Najemcy będą mogli też zamontować panele fotowoltaiczne na przystosowanym do tego dachu. W procesie realizacji GLP Warsaw VI prowadzony jest recykling odpadów budowlanych oraz, w miarę możliwość, zakup materiałów od lokalnych dostawców.

– „W CFE stawiamy na ludzi, ich dobre samopoczucie i ochronę środowiska naturalnego. Dlatego skupiamy nasze wysiłki na budowie budynków, które nie tylko są bardziej trwałe, zdrowsze i komfortowe, ale także minimalizują emisję CO2 i zużycie energii. Cieszymy się, że nasz partner, GLP, podziela tę wizję, i wspólnie ustanawiamy nowe standardy zrównoważonego rozwoju w sektorze logistycznym” – mówi Bruno Lambrecht, CEO CFE Polska.

GLP Warsaw VI Logistics Centre powstaje zgodnie z wymogami certyfikatu ekologicznego BREEAM na poziomie „Excellent”. Kompleks znajduje się na głównym szlaku drogowym, który łączą Europę Wschodnią, Środkową i Zachodnią, zaledwie pół godziny od centrum stolicy, 20 minut od Lotniska Chopina oraz kwadrans od południowych dzielnic mieszkalnych.

Zakończenie budowy w Starym Koniku zaplanowano na I kwartał 2025 roku.