Polska firma technologiczna z europejskim patentem na kropki kwantowe

Orzech

Polska spółka QNA Technology S.A. z siedzibą we Wrocławiu (Wrocławski Park Technologiczny), światowy pionier w rozwoju technologii produkcji kropek kwantowych - innowacyjnego półprzewodnika, do zastosowania m.in. w wyświetlaczach nowej generacji, uzyskała europejski patent na autorską kompozycję tuszu utwardzanego promieniowaniem UV, zawierającą czerwone kropki kwantowe. Decyzję o przyznaniu ochrony podjął Europejski Urząd Patentowy. Patent obejmuje zarówno sposób nanoszenia tuszu, jak i jego zastosowanie w urządzeniach emitujących światło.

Niebieskie kropki kwantowe mogą zostać wykorzystane do wykonania, a także do wydrukowania diody elektroluminescencyjnej (LED) emitującej światło niebieskie, będącej elementem składowym w aplikacjach wizualnych (np. w wyświetlaczach, projektorach), w oświetleniu LED, a także, dzięki wysokiej energii niebieskich fotonów, w aplikacjach, gdzie światło wykorzystywane jest do symulacji procesów biochemicznych.

Dzięki technologii firmy QNA Technology S.A wszystkie te urządzenia mogą zostać wydrukowane. Charakteryzować się będą wyjątkowymi parametrami oraz wysokim poziomem innowacyjności.

Patent wejdzie w życie 30 lipca 2025 roku, tj. w dniu jego publikacji w Europejskim Biuletynie Patentowym. Ochrona obejmie wybrane państwa sygnatariuszy Europejskiej Konwencji Patentowej, w których spółka dokona odpowiedniej rejestracji. Aktualnie Konwencja zrzesza 39 państw, w tym wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Norwegię, Szwajcarię i Turcję.

Opatentowane rozwiązanie stanowi technologię o istotnym znaczeniu dla sektora elektronicznego, ze szczególnym uwzględnieniem nowej generacji wyświetlaczy. Zastosowane w kompozycji tuszu kropki kwantowe pełnią funkcję półprzewodników emitujących światło.

– "Przyznanie kolejnego patentu firmie QNA to ważny krok w procesie ochrony naszego know-how. Dotyczy on specjalnych tuszów UV utwardzalnych zawierających kropki kwantowe, które mogą być wykorzystywane m.in. w produkcji wyświetlaczy microLED, a także w innych obszarach, takich jak komunikacja optyczna czy fotonika. Umiejętność tworzenia takich tuszów ma kluczowe znaczenie. Dzięki niej możliwe jest nie tylko zachowanie wysokiej jakości tych kropek w gotowym urządzeniu, ale również ich precyzyjne i powtarzalne nanoszenie. To z kolei przekłada się na niezawodność i wysoką wydajność końcowego produktu. Umiejętność ta może być wykorzystana do formułowania tuszów zawierających także innego rodzaju kropki kwantowe, w tym czerwone czy zielone niezbędne do otrzymania razem z kropkami niebieskimi piksela RGB. Zastosowanie technologii kropek kwantowych w wyświetlaczach microLED może istotnie obniżyć koszty produkcji tych urządzeń, co dziś jest istotną bariera na drodze do masowej ich komercjalizacji" – podkreśla Artur Podhorodecki, prezes zarządu, akcjonariusz i współzałożyciel QNA Technology S.A.

Dotychczas QNA Technology uzyskała dwa patenty na terenie Polski, a w Europejskim Urzędzie Patentowym złożyła sześć kolejnych zgłoszeń. Ponadto spółka zabezpiecza swoje know-how za pomocą 17 zastrzeżonych tajemnic handlowych, tzw. Codified Trade Secrets, obejmujących kluczowe aspekty rozwijanej technologii.

W zakresie ochrony oznaczeń marketingowych, spółka posiada prawa ochronne do znaku towarowego „Quantharsis” na obszarze Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. Aktualnie prowadzone jest także postępowanie rejestracyjne kolejnego znaku towarowego na rynku unijnym.

Niebieskie kropki kwantowe

Niebieskie kropki kwantowe mogą zostać wykorzystane do wykonania, a także do wydrukowania diody elektroluminescencyjnej (LED) emitującej światło niebieskie, będącej elementem składowym w aplikacjach wizualnych (np. w wyświetlaczach, projektorach), w oświetleniu LED, a także, dzięki wysokiej energii niebieskich fotonów, w aplikacjach, gdzie światło wykorzystywane jest do symulacji procesów biochemicznych. Dzięki technologii firmy QNA Technology S.A wszystkie te urządzenia mogą zostać wydrukowane. Charakteryzować się będą wyjątkowymi parametrami oraz wysokim poziomem innowacyjności.

O firmie QNA Technology S.A.:

QNA Technology S.A. działa w sektorze zaawansowanych technologii, koncentrując się na opracowywaniu oraz wdrażaniu rozwiązań opartych na kropkach kwantowych, znajdujących zastosowanie m.in. w elektronice konsumenckiej, technologii oświetleniowej oraz biotechnologii.

Jak czytamy na stronie spółki:

[...] "Naszą misją jest wdrażanie nanomateriałów do przemysłu w celu rozwoju innowacyjnych technologii. Skład naszych materiałów oraz rodzaj technologii dobieramy w ten sposób, aby wyeliminować ich negatywny wpływ na środowisko. Nasze materiały nie zawierają metali ciężkich ani pierwiastków deficytowych. Dążymy do tego, aby nasze materiały pozwalały na zmniejszenie zużycia energii w urządzeniach optoelektronicznych. Naszą misję realizujemy poprzez pozyskiwanie partnerstw przemysłowych oraz opracowanie i dostarczenie zaawansowanych nanomateriałów półprzewodnikowych, dostosowanych do wdrożenia po stronie klienta.

Wyróżnia nas kompleksowe podejście do procesu wytwarzania. W QNA Technology syntezujemy wysokiej jakości nanomateriały, ale także modyfikujemy ich powierzchnię tak, aby możliwe było ich zawieszenie w szerokiej gamie rozpuszczalników. Pracujemy także nad rozwojem tuszów, co pozwoli naszym klientom na nanoszenie nanomateriałów przy użyciu technik druku.

Przemysł potrzebuje niebieskich emiterów

Dlatego naszym flagowym projektem jest synteza koloidalnych, półprzewodnikowych kropek kwantowych emitujących światło niebieskie. Opracowywane przez nas kropki kwantowe nie zawierają metali ciężkich ani pierwiastków rzadkich. Charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi.

Jesteśmy producentem kropek kwantowych emitujących niebieskie światło, niezawierających metali ciężkich. Istnieje na nie zapotrzebowanie na rynkach zaawansowanych technologii wykorzystujących światło. Jesteśmy również producentem tuszów na bazie kropek kwantowych, które są najbardziej pożądane w optoelektronice drukowanej.

Działamy od 2016 roku i jesteśmy jednym z liderów w rozwoju technologii koloidalnych półprzewodnikowych kropek kwantowych. Specjalizujemy się w rozwoju i produkcji półprzewodnikowych kropek kwantowych oraz modyfikacji ich powierzchni. Dzięki temu gwarantujemy najwyższą jakość nanostruktur, które spełniają, a nawet przewyższają zróżnicowane potrzeby klientów w różnych zastosowaniach.

Koncentrujemy się na kropkach kwantowych emitujących niebieskie światło (400-490 nm), niezawierających metali ciężkich. Nasze kropki są gotowe do testów i sprzedaży pilotażowej." [...] – informuje spółka.