Polska firma wykona projekt koncepcyjny dla MFW Baltica 1

Orzech

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, podpisała umowę z firmą ENERGOPROJEKT-KATOWICE S.A. na wykonanie projektu koncepcyjnego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 1.

Projekt koncepcyjny jest niezbędnym elementem procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych, który ma na celu wybór najbardziej optymalnej technologii wyprowadzenia mocy.

Zakres prac obejmuje wykonanie analiz elektrycznych, w tym m.in. przepływu mocy w stanach ustalonych oraz zakłóceniowych, analiz zwarciowych czy wstępnych analiz harmonicznych. Jednocześnie wykonywane będą m.in. analizy kosztowe oraz niezawodności. Powstała w ich wyniku dokumentacja będzie wykorzystana do dalszych prac projektowych w zakresie wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.

Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW.

Projekty te realizowane są wspólnie z firmą Ørsted. Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Dzięki pozyskaniu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku Grupa PGE będzie mogła do 2040 wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Łącznie z aktualnie realizowanymi projektami pozwoli to jej na osiągnięcie ponad 7 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore.

Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości miejscowości Łeba w województwie pomorskim. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. PGE Baltica rozpoczęła w tym roku badania podłoża gruntu dla części lądowej inwestycji i podpisała umowę na wykonanie wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego oraz na wykonanie badań geologicznych dotyczących przewiertu ląd – morze a także wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji i na trasie kabla eksportowego. MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku.