Polska Grupa Biogazowa, należąca do TotalEnergies rusza z budową swojej dwudziestej drugiej biogazowni w Polsce, która powstanie w Długoszynie w województwie lubuskim. Biogazownia Długoszyn wykorzystywać będzie najnowsze technologie, aby rocznie móc produkować 8,3 GWh energii elektrycznej i 8 GWh ciepła, co pozwoli na zasilenie 3 tysięcy polskich gospodarstw domowych.
Nowa inwestycja stanowi kolejny ważny krok w strategii rozwoju zielonej energii w Polsce i podkreśla zaangażowanie PGB w budowę zrównoważonego systemu energetycznego. Na polskim rynku jest ok. 440 instalacji, z czego biogazowni rolniczych jest 180*, to jest segment, który najbardziej się rozwija.
Biogaz jest niezwykle istotnym paliwem, który stanowi kluczowy element transformacji energetycznej w Polsce
Jako źródło energii odnawialnej, ma on zdolność zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się tym samym do realizacji celów klimatycznych. Polska dysponuje piątym co do wielkości potencjałem biomasy do produkcji biogazu wśród państw członkowskich UE. PGB, będąca liderem swej branży w Polsce, dąży do zdynamizowania krajowego rynku biogazu i biometanu.
26 marca odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod obiekt w Długoszynie, którego zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2026 r. Podczas ceremonii obecni byli przedstawiciele lokalnych władz oraz członkowie Zarządu PGB.
– PGB od lat przyczynia się do transformacji energetycznej w Polsce poprzez stały rozwój technologii biogazowej opartej na lokalnie wytwarzanych odnawialnych surowcach, umożliwiających produkcję zielonej energii elektrycznej. PGB jest w tym momencie właścicielem i operatorem 20 biogazowni o łącznej mocy 21MW. Dzięki szerokiemu zastosowaniu – od zbiórki odpadów organicznych po wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła oraz pofermentu jako naturalnego nawozu, energetyka biogazowa jest istotnym ogniwem gospodarki w obiegu zamkniętym. Cieszymy się, że możemy postawić kolejny krok na drodze do otwarcia nowej biogazowni PGB w Polsce. Będzie to nasza trzecia instalacja w województwie lubuskim, w pobliżu istniejącej już biogazowni Karkoszów. – wskazuje Tomasz Strzelecki Członek Zarządu i Dyrektor ds. Inwestycji w PGB.
Korzyści dla ludzi i środowiska
Najnowsza inwestycja PGB przyniesie korzyści zarówno lokalnym rolnikom i przetwórcom, jak i środowisku, poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, które można przekształcić w czystą energię. Dzięki procesowi kogeneracji biogazownia nie tylko dostarcza energię, ale również oferuje unikalną usługę suszenia drewna, idealną dla producentów mebli i stolarni. Poferment powstający w wyniku fermentacji metanowej jest pełen mikro- i makroelementów, takich jak azot, potas i fosfor. Tworzy naturalny nawóz, wolny od wszelkich zanieczyszczeń biologicznych, który doskonale nawadnia glebę, zwłaszcza w trakcie suszy.
– Ogromnie cieszę się, że udało nam się wspólnie zainicjować tę inwestycję. Ważne jest, aby mieszkańcy Sulęcina mogli w pełni korzystać z energii produkowanej przez biogazownię, dlatego też prowadziliśmy rozmowy na temat możliwego utworzenia w przyszłości spółdzielni energetycznej. Bezpieczeństwo energetyczne oparte na zielonej energii to dla nas zdecydowany priorytet. Mamy więc nadzieję, że to dopiero początek owocnej współpracy i że w naszej gminie powstaną kolejne inwestycje – mówi Dariusz Ejchart Burmistrz Sulęcina
W drugim kwartale 2025 r. Polska Grupa Biogazowa planuje otwarcie dwudziestej pierwszej biogazowni, w miejscowości Gogolin.