Wczoraj w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zabrzu została podpisana umowa na budowę biogazowni. Łączny koszt projektu wynosi prawie 1,6 mln zł. Na jego realizację MOSiR pozyskał wsparcie z Nordyckiego Banku Inwestycyjnego w kwocie 1,2 mln zł.
Podpisy pod projektem złożyli: Mikael Backman z Uniwersytetu w Lund i Anders Alm z Nordyckiego Banku Inwestycyjnego oraz przedstawiciele MOSiR: prezes Zdzisław Iwański i dyrektor ds. techniczno-administracyjnych Ryszard Bęben. Celem projektu pn. "Produkcja biogazu i recykling żywności z odpadów żywnościowych oraz obornika z terenu gminy - przedstawienie podejścia systemowego do zarządzania odpadami organicznymi dla polskich gmin", jest przygotowanie inwestycji oraz opracowanie związanej z nią dokumentacji przedinwestycyjnej w zakresie przedstawienia systemu biogazu w Zabrzu.
Obecnie najpopularniejszy sposób wykorzystania biogazu w Polsce polega na produkcji energii elektrycznej, co daje korzyści ekonomiczne i przyczynia się do osiągnięcia europejskich i krajowych celów Pakietu Klimatycznego (zakładającego 20% udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym kraju do roku 2020), jak również przyczynia się do wzmocnienia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. Polski system zarządzania odpadami znajduje się w okresie szybkich zmian, co spowodowane jest prawodawstwem Unii Europejskiej oraz problemami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska. Odpady organiczne nie mogą być dłużej składowane na wysypisku śmieci i jednocześnie poprawie musi ulec recykling materiałów. Wymaga to segregacji mokrych i suchych odpadów już u źródła. Mokre odpady, tj. odpady organiczne mogą zanieczyszczać materiały nadające się do recyklingu i odwrotnie, co negatywnie wpływa na efektywność recyklingu materiałów jak i odpadów żywnościowych.
źródło: UM Zabrze