[śląskie] Wiecha na dachu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

[śląskie] Wiecha na dachu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

graviteo
REKLAMA

Gotowa jest już żelbetowa konstrukcja Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. W najbliższy wtorek 12 listopada na dachu budynku zawiśnie symboliczna wiecha.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka powstaje na terenie głównej siedziby Szpitala Miejskiego, przy ulicy Zamkowej w Zabrzu-Biskupicach. Inwestycja jest realizowana z inicjatywy i przy wsparciu prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki - Szulik oraz zabrzańskich radnych. - To będzie jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w regionie. Pacjentki Centrum będą miały znakomitą opiekę i komfortowe warunki - podkreśla prezydent Małgorzata Mańka - Szulik.


Budowa rozpoczęła się w połowie czerwca tego roku. - Do tej pory zakończone zostały prace przy konstrukcji żelbetowej, a także montaż izolacji. Gotowe są instalacje podposadzkowe. Rozpoczął się montaż okien oraz pokryć dachowych. Trwają prace przy zewnętrznych sieciach ciepłowniczej i kanalizacyjnej. Jeszcze w listopadzie rozpocznie się montaż wewnętrznych instalacji sanitarnych - informuje Artur Jeżewski, kierownik kontraktu inwestycji.


Centrum będzie miało kubaturę ponad 23 tys. m3. Z budynkiem Szpitala Miejskiego w Zabrzu przy ul. Zamkowej będzie połączone dwukondygnacyjnym łącznikiem. Nowy pawilon będzie miał trzy kondygnacje użytkowe. W przyziemiu znajdą się apteka szpitalna, szkoła rodzenia oraz pomieszczenia administracyjne, socjalne i gospodarcze. Na parterze ulokowana zostanie izba przyjęć ginekologii i położnictwa, oddział ginekologiczny, patologii ciąży i zespół położniczy septyczny. Na piętrze znajdzie miejsce oddział położniczy, porodowy, neonatologiczny oraz dwie sale operacyjne.


Pacjentki rodzące w Centrum będą mogły skorzystać ze wszystkich dostępnych metod znieczulenia lub przeciwnie - rodzić wyłącznie siłami natury. Możliwe będą porody w wodzie. - Centrum będzie działało w systemie ,,rooming-in", w którym matka ma przy sobie dziecko przez cały czas, również zaraz po urodzeniu. Pacjentki będą mogły skorzystać ze wsparcia poradni diabetologicznej, laktacyjnej, neonatologii czy diagnostyki prenatalnej - zapewnia dr n. med. Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.


Prezes Mariusz Wójtowicz podkreśla, że kierowana przez niego placówka jest jedyną w Zabrzu świadczącą usługi zdrowotne z zakresu położnictwa i ginekologii oraz neonatologii. - W 2012 roku w naszym szpitalu urodziło się ok. tysiąca dzieci. Przewidujemy, że dzięki powstaniu Centrum liczba ta wzrośnie i przeciągu kilku lat podwoi się. Porody to usługi medyczne dość dobrze wyceniane przez NFZ. 10 porodów na oddziale położniczym z obsługą neonatologiczną to przychód dla szpitala w wys. ok. 45 tys. zł. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o budowie Centrum kierowaliśmy się też rachunkiem ekonomicznym - podkreśla prezes.


Głównym wykonawcą inwestycji jest Warbud S.A. Przy budowie pracuje średnio ok. 80 robotników. Do prac zaangażowanych jest kilkanaście firm podwykonawczych. - Do tej pory do budowy zużyto ok. 250 ton stali zbrojeniowej oraz ok. 2900 m3 betonu, czyli 322 tzw. betonowozy. Gdyby ustawić je jeden za drugim, utworzyłyby dystans od miejsca budowy do zabrzańskiego Urzędu Miejskiego - mówi Artur Jeżewski.


***
Uroczystość zawieszenia wiechy na dachu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka (Zabrze, ul. Zamkowa 4) odbędzie się we wtorek 12 listopada. Początek o godz. 12.30. W uroczystości weźmie udział prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, miejscy radni, władze szpitala oraz przedstawiciele głównego wykonawcy inwestycji oraz firm podwykonawczych.


***
Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 8 oddziałów. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo - Leczniczy, a także bezpłatna Szkoła Rodzenia. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty "Szpitala bez bólu" oraz "Szpitala promującego zdrowie".

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...