Budowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu na ukończeniu

Budowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu na ukończeniu

śląskie
REKLAMA

Już tylko 6 miesięcy pozostało do otwarcia Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Wielka inwestycja Szpitala Miejskiego wchodzi w decydującą fazę.

W Zabrzu-Biskupicach przy ul. Zamkowej, na terenie Szpitala Miejskiego, powstaje jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków medycznych świadczących kompleksowe usługi ginekologiczne i położnicze. To największa w naszym regionie w ostatnich latach inwestycja w służbę zdrowia finansowana ze środków publicznych. Budowę od samego od wspierają prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz miejscy radni.


Zakończyły się już główne roboty konstrukcyjne i budowlane przy budowie Centrum. Jak informuje inspektor nadzoru inwestycji Andrzej Bogoczewicz, zasadnicze prace toczą się już teraz wewnątrz budynku. - Centrum zostało już przykre dachem, zakończyliśmy montaż okien. Pora na roboty instalacyjne. Montujemy instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, kładzione są płytki, wyposażane łazienki. Rozpoczyna się też przebudowa klatki schodowej w starym budynku, który z Centrum będzie połączony dwukondygnacyjnym łącznikiem - mówi Andrzej Bogoczewicz. 


W bezpośrednim otoczeniu Centrum ruszają się też prace drogowe. Musi powstać dogodny dojazd do budynku, miejsca parkingowe, chodnik. W kolejnym etapie teren wokół szpitala zostanie wzbogacony elementami małej architektury. - Docelowo otoczenie szpitala ma być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi i powrotowi do zdrowia - zapowiada Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

REKLAMA


Nowy pawilon będzie miał trzy kondygnacje użytkowe. Na pierwszej kondygnacji znajdą się apteka szpitalna, szkoła rodzenia oraz kompleks poradni przyszpitalnych. Na pierwszej kondygnacji ulokowana zostanie izba przyjęć ginekologii i położnictwa, oddział ginekologiczny, patologii ciąży. Na drugiej kondygnacji znajdzie miejsce oddział położniczy, porodowy, neonatologiczny oraz dwie sale operacyjne w tym interaktywna sala  do chirurgii laparoskopowej.


Pacjentki rodzące w Centrum będą mogły skorzystać ze wszystkich dostępnych metod znieczulenia lub przeciwnie - rodzić wyłącznie siłami natury. Centrum będzie działało w systemie ,,rooming-in", w którym matka ma przy sobie dziecko przez cały czas, również zaraz po urodzeniu. - Pacjentki będą mogły skorzystać ze wsparcia poradni diabetologicznej, laktacyjnej, neonatologii, diagnostyki prenatalnej oraz kardiologiczna dla kobiet w ciąży. W ramach Centrum działać będzie Śląskie Centrum Laparoskopowego Leczenia Endometriozy - informuje prezes Mariusz Wójtowicz.


Zgodnie z planem inwestycji prace budowlane i montażowe powinny zakończyć się w sierpniu tego roku. Kolejny miesiąc poświęcony będzie na wszelkie odbiory techniczne. Pierwsze pacjentki powinny trafić do Centrum na przełomie września i października 2014 roku. Dzięki tej inwestycji Zabrze stanie się kluczowym w regionie ośrodkiem leczenia chorób kobiecych i położnictwa.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA