Rozpoczyna się budowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

Rozpoczyna się budowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

śląskie
REKLAMA

W Zabrzu zostanie dziś podpisana umowa na budowę Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - nowego budynku Szpitala Miejskiego w Zabrzu, przeznaczonego na oddziały ginekologiczny, położniczy i neonatologiczny. To będzie jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w regionie.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka powstanie na terenie głównej siedziby Szpitala Miejskiego, przy ulicy Zamkowej 4 w Zabrzu-Biskupicach, tam gdzie obecnie znajduje się większość szpitalnych oddziałów. Do nowego gmachu przeniosą się oddziały, które do tej pory funkcjonały w drugim szpitalnym budynku przy ul. Traugutta: ginekologiczno-położniczy (zostaną rozdzielone na dwa niezależne oddziały) oraz neonatologiczny. Powstanie też nowy oddział patologii ciąży.


W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka znajdzie się 78 łóżek szpitalnych. Będzie dostępny blok operacyjny. Pacjentki rodzące w Centrum będą mogły skorzystać ze wszystkich dostępnych metod znieczulenia lub przeciwnie - rodzić wyłącznie siłami natury. Centrum będzie działało w systemie ,,rooming-in", w którym matka ma przy sobie dziecko przez cały czas, również zaraz po urodzeniu. Pacjentki będą mogły skorzystać ze wsparcia poradni diabetologicznej, laktacyjnej, neonatologii czy diagnostyki prenatalnej. W Centrum swoją siedzibę znajdzie też szpitalna Szkoła Rodzenia ,,Już jestem".


Jak podkreśla dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, kierowana przez niego placówka jest jedyną w mieście świadczącą usługi zdrowotne z zakresu położnictwa i ginekologii oraz neonatologii. - W 2012 roku w naszym szpitalu urodziło się ok. tysiąca dzieci. Przewidujemy, że dzięki powstaniu Centrum liczba ta wzrośnie i przeciągu kilku lat podwoi się - mówi prezes.


Podejmując decyzję o budowie Centrum, zarząd szpitala przeprowadził analizę prognoz demograficznych oraz ocenę rynku usług ginekologiczno-położniczych w Zabrzu. - Szacujemy, że rocznie liczba dzieci urodzonych przez mieszkanki Zabrza, a także panie z pobliskich miast rodzące w naszym szpitalu może sięgnąć nawet 2 tys. Nie jest tajemnicą, że porody to usługi medyczne dość dobrze wyceniane przez NFZ. 10 porodów na oddziale położniczym z obsługą neonatologiczną to przychód dla szpitala w wys. ok. 45 tys. zł. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o budowie Centrum kierowaliśmy się też rachunkiem ekonomicznym - podkreśla prezes Wójtowicz.


Nowy budynek będzie miał 1807 m2. Kubatura Centrum wyniesie 22 531 m3. Nowy pawilon będzie połączony z obecnymi budynkami szpitalnymi specjalnym łącznikiem.

REKLAMA


Wykonawcą budowy będzie warszawska firma Warbud. Wartość umowy to ponad 40 mln 817 tys. zł. Budowa zakończy się w sierpniu 2014 roku.

Uroczystość podpisania umowy na budowę Centrum Kobiety i Dziecka odbędzie się w środę 9 maja o godz. o godz. 15.00 w sali historycznej ratusza przy ul. Religi 1 w Zabrzu. Wezmą w niej udział m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu dr Mariusz Wójtowicz, a także władze Warbudu.


***

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 9 oddziałów: 2 Oddziały Chorób Wewnętrznych, Oddział Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Oddział Ginekologii i Położnictwa oraz Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo - Leczniczy, a także bezpłatna Szkoła Rodzenia. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA