Polska Grupa Zbrojeniowa zwiększa inwestycje i rozwój produkcji

Orzech

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ S.A.) informuje o rozszerzeniu zakresu inwestycji oraz przyspieszeniu realizacji projektów w ramach planowanej modernizacji sektora obronnego. W 2024 roku Spółka zawarła 50 kluczowych kontraktów o łącznej wartości około 120 miliardów złotych. Jakich inwestycji możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Jakie są priorytety PGZ?

Wśród priorytetowych działań znajduje się rozbudowa zdolności produkcyjnych w obszarze pojazdów, obejmująca między innymi budowę nowej fabryki Jelcza w nowej lokalizacji, przywrócenie produkcji pojazdów gąsienicowych w zakładzie Bumar Łabędy oraz nadanie PGZ Stoczni Wojennej statusu stoczni produkcyjnej, zamiast dotychczasowego charakteru zakładu remontowego.

W związku z tym PGZ rozważa rozpoczęcie produkcji pojazdów opancerzonych w zakładzie Bumar Łabędy, który w przeszłości specjalizował się w wytwarzaniu czołgów T-72 oraz PT-91, lecz obecnie mierzy się z istotnymi wyzwaniami. Dotychczas planowano utworzenie tam drugiej linii produkcyjnej haubic samobieżnych Krab, jednak obecnie analizowana jest możliwość wdrożenia produkcji Uniwersalnej Modułowej Platformy Gąsienicowej, stanowiącej podstawę konstrukcyjną wozu Borsuk.

Strategia dywersyfikacji zakłada rozmieszczenie produkcji jednego typu sprzętu w co najmniej dwóch zakładach, położonych w znacznej odległości od siebie, co pozwoli na zwiększenie elastyczności procesów produkcyjnych oraz ograniczenie ryzyka związanego z ewentualnymi zakłóceniami operacyjnymi.

Fabryka w Jelczu-Laskowicach, zlokalizowana w pobliżu Wrocławia, boryka się z ograniczeniami infrastrukturalnymi, które utrudniają zwiększenie produkcji. Obecne hale produkcyjne są niewystarczająco przestronne do wytwarzania wielkogabarytowych ciężarówek o układzie napędowym 8x8 oraz 10x10. W ramach planowanej modernizacji zakład ma otrzymać około 700 milionów złotych na rozbudowę i dostosowanie przestrzeni do nowych wymogów technologicznych.

Jednocześnie postępuje modernizacja PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, której celem jest rozwój kompetencji w zakresie budowy fregat. Priorytetem PGZ jest przekształcenie zakładu ze stoczni remontowej w pełnoprawną jednostkę produkcyjną, zdolną do realizacji nowych projektów i skutecznej rywalizacji na rynku międzynarodowym. W przyszłości zakład ma dysponować potencjałem umożliwiającym eksport nowoczesnych jednostek pływających.

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie

Polska Grupa Zbrojeniowa to grupa kapitałowa skupiająca kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego.

PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań używanych przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze.

Oferta grupy obejmuje: nowoczesne systemy radarowe i radiolokacyjne, karabiny, optoelektronikę, kołowe transportery opancerzone, artylerię lufową, bezzałogowe systemy powietrzne i systemy zarządzania polem bitwy. Nasze produkty oparte są na polskiej myśli technologicznej i współpracy ze światowymi liderami sektora obronnego. Są opracowywane i produkowane pod nadzorem doświadczonych inżynierów, konstruktorów i specjalistów.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym partnerem przemysłowym Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Współpracuje z największymi przedsiębiorstwami światowego przemysłu zbrojeniowego i bierzemy udział m.in. w programie budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Nabyte w ten sposób technologie i kompetencje wykorzystuje do dalszego rozwoju potencjału Grupy.

Celem PGZ jest zbudowanie w Polsce silnego i konkurencyjnego przemysłu obronnego, który zapewni innowacyjne rozwiązania dla nowoczesnych sił zbrojnych.