Wchodzisz do środka i pomimo tego, iż mieszkanie jest jeszcze w tzw. standardzie deweloperskim twoja wyobraźnia już podpowiada ci jak będzie wyglądać twoje przyszłe lokum. O ile jeszcze parę lat temu kupujący zdani byli wyłącznie na często naciągające rzeczywistość wizualizacje prezentowane w biurze dewelopera, o tyle w ostatnim czasie zakup mieszkania gotowego do odbioru stał się w pełni realny. Jak duży udział deweloperskiej oferty mieszkaniowej stanowią obecnie lokale w budynkach oddanych już do użytkowania?
Generalizując można stwierdzić, iż co trzecie mieszkanie w ofercie deweloperów jest już mieszkaniem gotowym. Sytuacja różnicuje się na poszczególnych rynkach. Na koniec III kw. br. udziały gotowych mieszkań w całości deweloperskiej oferty dostępnej na rynkach porównywanych miast kształtowały się pomiędzy 28% (w Warszawie i Krakowie) a 42% (w Gdańsku). W ujęciu nominalnym dostępność gotowych mieszkań prezentuje się już nieco gorzej. Na rynkach większości analizowanych rynków nominalna liczba gotowych, a wciąż pozostających w ofercie mieszkań zmniejszyła się na przestrzeni ostatniego kwartału. Przykładowo w Warszawie poziom oferty gotowych mieszkań jest najniższy od końca 2009 r. Z drugiej strony w Gdańsku nominalna liczba tego rodzaj mieszkań pozostaje w ostatnich kwartałach stosunkowo stabilna. A to przy postępującym spadku całkowitej oferty doprowadziło do systematycznego wzrostu ich udziałów do obecnej rekordowej wartości w ujęciu procentowym.
Wybór mieszkań dla osób zainteresowanych szybkim wprowadzeniem się do nowego lokum wciąż pozostaje zatem duży. Spadek nominalnej liczby mieszkań w ukończonych budynkach sprawia jednak, iż coraz trudniej wśród nich znaleźć konkretny lokal w pełni spełniający nasze wymagania.
Emmerson Realty S.A.