Polski milioner chce otworzyć hotel ultrapremium w Krakowie

Orzech

W stolicy Małopolski planowana jest kolejna inwestycja hotelarska. Jeden z najbogatszych Polaków Józef Wojciechowski, przedsiębiorca, założyciel i główny udziałowiec JW Construction Holding S.A., planuje otworzyć w Krakowie hotel klasy ultrapremium.

Nie będzie to nowy obiekt budowany od zera. Wojciechowski planuje remont i modernizację okazałego, zabytkowego gmachu po banku PKO przy ulicy Wielopole 19/21. Nieruchomość kupił w 2017 roku od Banku PKO BP z zamiarem przekształcenia powierzchni w gmachu na cele hotelowe (wraz z restauracją) i garażem podziemnym dostępnym za pomocą windy samochodowej oraz tarasem na dachu. Nieruchomość składa się z dawnej siedziby banku i 10 mieszkań.

Niespełna rok temu Józef Wojciechowski w rozmowie z "Pulsem Biznesu" zapowiedział rozpoczęcie realizacji swojej inwestycji ultrapremium w Krakowie. Wówczas brakowało tylko zgody konserwatora. Udało się ją w końcu uzyskać. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

"Pięciogwiazdkowy hotel będzie miał 7,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i 120 pokoi – informuje "Puls Biznesu". Hotel będzie funkcjonował pod międzynarodową marką, do tej pory jeszcze nieobecną w Polsce.

– Mamy podpisany list intencyjny. Planujemy zakończyć inwestycję w przyszłym roku – zapewnia Wojciechowski w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Historia budynku:

Gmach dawnej Pocztowej Kasy Oszczędności – zabytkowy budynek banku znajdujący się w Krakowie w dzielnicy I przy ulicy Wielopole 19–21, przy zbiegu z ulicą Józefa Dietla 86–90, na Wesołej.

Budynek wzniesiono na trójkątnej parceli ograniczonej od północy i południowego zachodu ulicą Wielopole, a od południowego wschodu ulicą Józefa Dietla (tzw. „Planty Dietlowskie”). Na posesji tej dawniej znajdowały się obiekty cyrkowe, w których to w 1907 roku otwarto pierwsze stałe kino w Krakowie o nazwie „Cyrk Edison”. Z początkiem XX wieku owa działka była brana pod uwagę jako jedna z kilku pod lokalizację gmachu Teatru Ludowego, który ostatecznie nie został zrealizowany w epoce.

W 1921 roku rozpisano konkurs na siedzibę Pocztowej Kasy Oszczędności. Zwycięskim okazał się projekt autorstwa Jana Zawiejskiego i Romana Stadnickiego. Nie spotkał się on jednak z aprobatą inwestora, więc sporządzenie projektu gmachu powierzono Adolfowi Szyszko-Bohuszowi. Zaprosił on do współpracy dwóch swoich studentów z wydziału architektury Akademii Sztuk Pięknych: Andrzeja Tichego, który wykonał projekt fasady, i Bogdana Tretera – projektanta dekoracji wnętrz. Prace budowlane ruszyły w 1922 roku, obiekt ukończono w 1925 roku.

W czasach II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej w gmachu mieścił się oddział Deutsche Post Osten – Poczty Niemieckiej Wschód. Po II wojnie światowej, w maju 1945 roku budynek decyzją komendanta wojskowego miasta Krakowa został zaadaptowany na szpital dla rannych. W kwietniu 1947 roku gmach wrócił pod zarząd.

W 2015 roku gmach został wystawiony na sprzedaż. W 2017 roku budynek został kupiony przez firmę J.W. Construction z zamiarem przekształcenia powierzchni w gmachu na cele hotelowe z garażem podziemnym dostępnym za pomocą windy samochodowej oraz tarasem na dachu.