Przybywa nowych drzew przy ulicach Legnickiej i Lotniczej. Łącznie posadzonych zostanie ponad 900 [FILM]

Orzech

Z kilkuletnim opóźnieniem, ale jednak w końcu miasto Wrocław realizuje długo wyczekiwany przez mieszkańców stolicy Dolnego Śląska projekt zazielenienia jednej z głównych dróg wjazdowych i wyjazdowych Wrocławia – ciągu ulic Legnickiej i Lotniczej. Wzdłuż obu ulic posadzone zostanie łącznie 932 drzew różnych gatunków. Jest to realizacja dawno obiecywanego przez wrocławski magistrat programu "Zielonych Tętnic Wrocławia".

Przy ulicy Legnickiej i Lotniczej pojawiają się kolejne drzewa. To drugi etap akcji wielkiego zazieleniania tych arterii. Wykonawca wykorzystał wyższe temperatury, aby posadzić kolejne rośliny. Wzdłuż tych ulic do tej pory zasadzono już blisko 600 nowych drzew z kilku gatunków. Łącznie ma być ich tam ponad 900. Efekty tych prac w pełnym rozkwicie zobaczymy wiosną.

Według projektu nowe szpalery drzew pojawią w środkowej części ulicy Legnickiej i Lotniczej. Posadzone zostaną pomiędzy jezdniami a torowiskiem tramwajowym. Część z nich zostanie zasadzona również między chodnikami i jezdniami. 403 drzewa pojawią się przy ul. Legnickiej, 529 posadzonych zostanie przy ulicy Lotniczej. Większość drzew przyjeżdza do Wrocławia z Holandii, ze szkółki z ponad 100-letnią historią.

Magistrat po przeprowadzeniu specjalistycznych konsultacji ze specjalistami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdecydował się, że przy ulicach Legnickiej i Lotniczej nasadzonych zostanie łącznie 16 różnych gatunków drzew. I tak w ramach zazieleniania obu ulic, pojawią się: klony polne Elsrijk, lipy szerokolistne; jesiony wyniosłe; klony pospolite; glediczje trojcierniowe Inermis, Skyline; brzozy brodawkowate; lipy drobnolistne; leszczyny tureckie; świdośliwy Lamarcka; klony jawory; kasztanowce czerwone; ambrowce amerykańskie; lipy drobnolistne Greenspire; klony pospolite Schwedleri; platany klonolistne; topole osiki Erecta.

WIZUALIZACJE:

Przypomnijmy, kilka lat temu wrocławski magistrat ogłosił program o nazwie: "Zielone Tętnice Wrocławia". W ramach tego przedsięwzięcia pięć ulic wjazdowych do Wrocławia miało w ciągu kilku lat stać się prawdziwymi zielonymi tętnicami naszego miasta. Prace nad pierwszym odcinkiem miały według ówczesnych planów rozpocząć się wiosną 2016 roku.

– Rozpoczynamy szeroki program, który nazywamy "zielonymi tętnicami" Wrocławia. Chcemy, aby główne arterie naszego miasta jeszcze bardziej się zazieleniły – podkreślał Rafał Dutkiewicz, będący w tamtym okresie czasu prezydentem Wrocławia. – Najpierw na warsztat bierzemy wjazd od strony zachodniej: ulicę Legnicką od pl. Jana Pawła II do Nowych Żernik – dodawał prezydent.

Ulica Legnicka jest najlepiej zdefiniowana urbanistycznie, stąd najpierw wybór padł na tą trasę. – W konkursie chcemy uszanować zieleń, która już istnieje, ale w tej chwili brakuje jej jednej koncepcji – dodawał Adam Grehl, który piastował wówczas stanowisko wiceprezydenta Wrocławia.

– Pomysł na zazielenienie 7,5-kilometrowego odcinka ul. Legnickiej nie skupia się tylko na ulicy, ale także na przestrzeniach wokół niej – mówił Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju we wrocławskim magistracie. – Są to głównie place: Jana Pawła II, Solidarności, Strzegomski, Wiślany, skwer przy Stacyjnej, wejście do Parku Zachodniego czy teren wzdłuż Glinianek – wymieniał urzędnik.

Realizacja ówczesnych planów i zapowiedzi z roku na rok była przekładana na kolejne lata. Na szczęście w tym roku uda się zrealizować tę inwestycję.