Przygotowywana budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej bezpośrednio zaangażuje ok. 8 tys. pracowników

Orzech

Jak szacują przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), przygotowywana w pomorskiej gminie Choczewo (województwo pomorskie), budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej bezpośrednio zaangażuje ok. 8 tys. pracowników, a w fazie prac przygotowawczych blisko 2 tys. osób.

Plany dotyczące tej wielkiej i strategicznej dla Polski inwestycji zakładają, że budowa pierwszego bloku rozpocznie się w 2026 roku, po trzech latach fazy przygotowawczej, i potrwa sześć lat. Następnie planowany jest trwający ponad rok rozruch bloku, by mógł być oddany do użytkowania w roku 2033.

Przed planowanym na 2026 rok rozpoczęciem budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w gminie Choczewo powstanie część niezbędnej infrastruktury towarzyszącej. Wybudowana ma zostać m.in nowa droga dojazdowa (klasy drogi krajowej), specjalna linia kolejowa, która zapewni dostęp do placu budowy (w ramach tego przedsięwzięcia spółka PKP PLK rozważa budowę m.in. nowej linii z Łeby do Gdyni). Powstać ma także infrastruktura teleinformatyczna i wodno-kanalizacyjna oraz linia energetyczna, która zapewni energię w czasie budowy. Planowana jest również budowa specjalnej konstrukcji morskiej o długości ok. 1 km, którą na budowę elektrowni będą transportowane elementy o wielkich gabarytach. W ramach prac przygotowawczych wybudowana ma zostać dodatkowa baza noclegowa dla pracowników.

W grudniu 2021 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wskazała jako preferowaną lokalizację elektrowni nadmorski obszar Lubiatowo-Kopalino, położony w liczącej ok. 5,5 tys. mieszańców gminie Choczewo w woj. pomorskim (powiat wejherowski).

Jak informują Polskie Elektrownie Jądrowe na swojej stronie internetowej: [...] "W marcu 2022 r. spółka złożyła na ręce Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska raport środowiskowy, co stanowi ważny krok w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę. W związku z przyspieszeniem pracy nad budową elektrowni, wiosną 2022 roku PEJ zorganizował szereg spotkań zarówno z mieszkańcami gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa, jak i samorządami.

Odbyło się 6 spotkań otwartych, na które przyjść mógł każdy zainteresowany. Ponadto przedstawiciele PEJ spotykali się z reprezentantami lokalnych władz zarówno w formule spotkań trójstronnych, jak i dwustronnych.

W marcu zainaugurowano współpracę z sygnatariuszami tzw. "Porozumienia o współpracy" dotyczącego elektrowni jądrowej, czyli lokalnymi samorządami reprezentującymi powiaty: wejherowski, pucki i lęborski, a także gminy wiejskie: Choczewo, Gniewino, Krokowa, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Wicko i jedną miejską – miasto Łeba. Przy urzędzie gminy Choczewo zawiązała się też Grupa Robocza, której zadaniem jest wspólne wypracowywanie rozwiązania związanych z budową elektrowni." [...]