[Bełchatów] Blok 858 MW w Elektrowni Bełchatów oficjalnie otwarty

RynekInfrastruktury

Chłodnia kominowa o wysokości 180 m jest najwyższą chłodnią kominową w kraju i jedną z najwyższych w Europie. Nowy blok energetyczny został zaprojektowany tak, by jego żywotność wynosiła około 200 tys. godzin pracy, czyli około 35 lat eksploatacji.

 

Jak podkreśla Inwestor, zbudowano skomplikowany skomplikowany układ nawęglania. Cały system to około 6,5 tys. ton konstrukcji stalowych, około 1500 m bieżących galerii 3000 m przenośników, układ kruszenia i obróbki granulacyjnej węgla. W ciągu technologicznym znajduje się także zbiornik szczelinowy o pojemności 5000 ton węgla służący jako zbiornik retencyjny dla zapewnienia zasilania w węgiel nowego bloku.

 

Na placu budowy prace prowadziło około 200 firm – podwykonawców, a przy realizacji projektu Alstom wykonał największy fundament kotła w Polsce, na któ®y zuzyto 28 tys. m3 betonu w jednym elemencie wzmocnionym około 8 tys. ton stali.

 

Budowa trwająca od października 2006 roku zaowocowała powstaniem nowoczesnego bloku o mocy zdecydowanie większej niż występujące dotychczas w Krajowym Systemie Energetycznym. Również w skali europejskiej bełchatowski blok zalicza się do największych i najnowocześniejszych, co potwierdza rolę Polskiej Grupy Energetycznej jako podmiotu znaczącego na unijnym rynku energii, jak również rolę koncernu Alstom jako czołowego realizatora inwestycji energetycznych „pod klucz” w skali światowej.

 

- Ten nowo otwarty blok to prawdziwa perła w koronie polskiej energetyki. Najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie – podkreślił podczas dzisiejszej wizyty w Elektrowni Bełchatów, gdzie do użytku został oddany nowy blok 858MW premier Donald Tusk.

 

- Ta inwestycja i zdobyte podczas jej realizacji doświadczenie będą miały niebagatelne znaczenie dla kolejnych projektów tego typu, a sam blok dzięki zaawansowaniu technologicznemu stanowi wyznacznik nowych standardów w polskiej energetyce – stwierdził Tomasz Zadroga, prezes PGE.