PSE S.A. zrealizują wielką i ważną inwestycję w woj. zachodniopomorskim i wielkopolskim

Orzech

Wojewoda Zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę 98-kilometrowego odcinka linii najwyższych napięć, przebiegającego przez województwo zachodniopomorskie. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE S.A.) uzyskały tym samym wszystkie decyzje i zgody niezbędne dla budowy tej części inwestycji.

Linia elektroenergetyczna 400 kV zastąpi działającą od lat 70. linię 220 kV i połączy Dunowo w pobliżu Koszalina ze stacją elektroenergetyczną Żydowo Kierzkowo oraz ze stacją Piła Krzewina w północnej Wielkopolsce. Na terenie woj. zachodniopomorskiego będzie miała 98 km długości i będzie przebiegać przez siedem gmin (Szczecinek, Biały Bór, Polanów, Bobolice, Tychowo, Świeszyno i Biesiekierz).

PSE otrzymało też pierwsze z dwóch pozwoleń na budowę dla odcinka Wielkopolskiego. W tym województwie linia będzie przechodzić przez sześć gmin (Kaczory, Wysoka, Krajenka, Tarnówka, Złotów i Okonek).

Nowa linia zwiększy bezpieczeństwo energetyczne północno-zachodniej części Polski i umożliwi wyprowadzenie w głąb kraju mocy wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe.

PSE w najbliższym czasie planują wyłonić w postępowaniu przetargowym wykonawców robót budowlanych. Początek prac zaplanowano na przełom tego i przyszłego roku, a zakończenie budowy na 2027 r.

Znaczenie inwestycji

Inwestycja ma istotne znaczenie z punktu widzenia bezpiecznej pracy północnozachodniego regionu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

Razem z innymi inwestycjami związanymi z rozwojem sieci 400 kV w północnej części KSE, nowo wybudowana linia wpływać będzie na zwiększenie możliwości przesyłowych na przekroju transgranicznym Niemcy – Polska – Szwecja – Litwa. Tym samym ukończenie tego zadania inwestycyjnego zwiększy aktywny udział Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w wewnętrznym rynku Unii Europejskiej.

Projektowana linia 400 kV poprawiać będzie warunki wyprowadzenia mocy z istniejących i projektowanych odnawialnych źródeł energii, w tym farm wiatrowych zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim. Z drugiej strony – stanowić będzie wydajne i nowoczesne połączenie elektroenergetyczne obszarów aglomeracyjnych Pomorza Środkowego z regionami wytwarzania energii elektrycznej w Wielkopolsce i w Łódzkiem.

Zastępując funkcjonującą od blisko 50 lat linię 220 kV, nowa linia pozwoli wyeliminować ryzyko awarii oraz skutecznie ograniczyć przerwy w dostawach prądu.

Źródło: PSE