Rekordowa transakcja. Dwie wielkie fabryki w Polsce sprzedane za ponad miliard złotych!

Orzech

Kolejna wielka transakcja na rynku nieruchomości w Polsce. Tym razem dotyczy rynku nieruchomości przemysłowych. Jedna z największych firm produkcyjnych w Polsce sprzedała dwa nowoczesne fabryki o łącznej powierzchni 264 000 metrów kwadratowych., zlokalizowane w południowej Polsce za ponad 1 miliard złotych. Jest to największa umowa typu "sale and leaseback" w historii Europy Środkowo-Wschodniej.

Firma Eko-Okna S.A., polski producent wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych, specjalizujący się produkcją stolarki okienno-drzwiowej z PVC, aluminium, drewna i stali (jest największym producentem okien w Europie), sprzedał dwie nowe fabryki zlokalizowane w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie) i Wodzisławiu Śląskim (woj. śląskie) w ramach leasingu zwrotnego.

O tych wielkich inwestycjach i setkach nowych miejsc pracy, pisaliśmy w 2024 roku na Investmap:

fabryka w Kędzierzynie-Koźlu,

fabryka w Wodzisławiu Śląskim.

Transakcja ma pomóc firmie w spłacie zadłużenia zaciągniętego w 2023 roku

– "Obie fabryki zostały sprzedane amerykańskiemu funduszowi kapitałowemu w ramach transakcji leasingu zwrotnego. Umowa zawarta 24.04.2025 r. opiewa na kwotę ok. 1 miliarda złotych. To strategiczne posunięcie pozwoli firmie znacząco ograniczyć poziom zadłużenia, jednocześnie zachowując pełną ciągłość operacyjną.

Przedmiotem umowy są wyłącznie nieruchomości – linie produkcyjne, maszyny oraz całe wyposażenie pozostają własnością Eko-Okien i nadal funkcjonują w dotychczasowych lokalizacjach" – wynika z informacji uzyskanych przez portal branżowy i miesięcznik "Forum Branżowe".

– Na mocy zawartej umowy Eko-Okna będą nadal korzystać z fabryk na zasadach długoterminowego najmu. Dzięki temu spółka utrzymuje pełną zdolność produkcyjną bez konieczności zwiększania swojego zadłużenia bilansowego. Co istotne, pozyskany w ten sposób kapitał zostanie przeznaczony na znaczną redukcję zobowiązań wobec konsorcjum bankowego, z którym firma zawarła umowę kredytową w 2023 roku" – informuje "Forum Branżowe".

To największa transakcja „sale and leaseback” w historii Europy Środkowo-Wschodniej i jedna z największych w skali całej Europy

Co więcej, jest to pierwsza w regionie CEE transakcja przekraczająca próg 1 miliarda złotych za zaledwie dwie nieruchomości, podkreślając jej bezprecedensową skalę.

Kupującemu, który na tym etapie chce zachować poufność, doradzał Knight Frank, a sprzedającego reprezentowała firma JLL.

– Ta transakcja to kamień milowy dla polskiego rynku nieruchomości. Odpowiada ona obecnie za ponad połowę obrotów w sektorze magazynowym od początku roku. Coraz więcej największych funduszy inwestycyjnych typu net lease dostrzega potencjał polskiego rynku. Transakcje typu sale and leaseback zyskują na znaczeniu, oferując firmom zwiększoną elastyczność operacyjną i uwolnienie kapitału przy jednoczesnym zapewnieniu długoterminowego bezpieczeństwa najmu. Jako JLL, z naszym globalnym doświadczeniem w przeprowadzeniu kilkuset transakcji o łącznej wartości kilkudziesięciu miliardów euro w ostatniej dekadzie, jesteśmy dumni, że mogliśmy przyczynić się do tego historycznego osiągnięcia – podkreśla Michał Mania, Director Capital Markets, JLL.

Obiekty objęte transakcją to dwa ultranowoczesne zakłady przemysłowe, oddane do użytku w ostatnich latach. Zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach produkcyjnych, spełniają najwyższe standardy rynkowe.

Każdy z obiektów jest zaopatrzony w najnowocześniejszy park maszynowy w Europie, co stanowiło inwestycję przekraczającą 100 milionów na euro na każdy z zakładów.

Ponadto, zakłady produkcyjne są wyposażone w pełne oświetlenie LED oraz są ogrzewane zieloną energią z kotłowni wykorzystujących biomasę pochodzącą z produkcji. Posiadają certyfikat efektywności energetycznej (EPC) na poziomie poniżej 65 kWh (m2/rok).

Fabryka w Wodzisławiu Śląskim:

Fabryka w Kędzierzynie-Koźlu: