Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. (GTL S.A.) – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – podsumowało przewozy cargo za pierwsze sześć miesięcy 2025 r.
Od stycznia do końca czerwca 2025 r. w terminalu cargo Katowice Airport obsłużono łącznie 21 954 tony ładunków, co stanowi wzrost o 2 412 ton (+12,3%) w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kiedy to w Pyrzowicach odnotowano 19 542 tony towarów. Rezultat za pierwszą połowę 2025 r. jest najlepszy w historii lotniska – przez katowicki terminal cargo przeszło o 2 292 tony frachtu więcej (+11,6%) niż w pierwszych sześciu miesiącach 2022 r., kiedy to odnotowano rekordowe 19 662 tony frachtu.
Ponadto czerwiec 2025 r. był najlepszym pojedynczym miesiącem w historii Katowice Airport w segmencie przewozów cargo – obsłużono 4 398 ton frachtu, czyli o 203 tony więcej (+4,8%) w porównaniu z poprzednim rekordowym miesiącem, tj. kwietniem 2025 r. (4 195 ton cargo).
– „W 2025 roku po raz drugi w historii Katowice Airport prognozujemy przekroczenie granicy 40 tys. ton odprawionego frachtu. Widzimy ciągle duży potencjał w tym segmencie przewozów, szczególnie w zakresie transportu dla branży e-commerce. Naszym celem w długim okresie jest obsługiwanie ponad 100 tys. ton cargo lotniczego rocznie” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A.
Lotnicze cargo jest jednym z filarów działalności Katowice Airport. Swoje oddziały w terminalu towarowym w Pyrzowicach prowadzą m.in. DHL Express, UPS oraz FedEx. Od października 2024 r. do katowickiego lotniska realizowane są połączenia all-cargo z położonego w Chinach Urumczi, a w kwietniu 2025 r. linia Lufthansa Cargo rozpoczęła obsługę regularnych rejsów all-cargo na trasie Frankfurt – Katowice – Frankfurt. Katowickie lotnisko jest pierwszym portem w Polsce, z którego ten przewoźnik realizuje rozkładowe loty cargo. Lufthansa Cargo prowadzi również w Katowice Airport ogólnopolski punkt integracji frachtu w modelu RFS (Road Feeder Service), który opiera się na transporcie przesyłek między lotniskami za pomocą pojazdów ciężarowych. Każdy przejazd RFS jest traktowany jako przewóz lotniczy – transport ma m.in. nadany numer rejsu.
KATOWICE AIRPORT – POZYCJA RYNKOWA, PROGNOZY
Katowickie lotnisko należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.