Stellantis rozpoczął w Tychach produkcję nowego elektrycznego Fiata 600e

Orzech

Po oficjalnej prezentacji, która odbyła się 4 lipca w Lingotto, w zakładzie Stellantis w Tychach, 7 września, rozpoczęła się regularna produkcja nowego Fiata 600e. Pierwszym wyprodukowanym modelem Fiat 600e jest topowa wersja La Prima w pomarańczowym kolorze „Sun of Italy”.

Uruchomienie produkcji trzech nowych modeli - w tym przede wszystkim elektrycznych i hybrydowych - to część ogłoszonego w 2020 roku planu rozwojowego tyskiej fabryki, wartego w sumie ok. 170 mln euro.

Nowa linia nie została zbudowana od podstaw; wcześniej służyła do produkcji innych modeli. W ramach wartej ok. 170 mln euro inwestycji udało się zaadaptować wiele działających w zakładzie urządzeń (m.in. specjalistyczne roboty w spawalni) do nowych zadań, co znacząco obniżyło koszty projektu.

W zakładzie w Tychach odbywa się pełny cykl produkcyjny oparty o pracę czterech wydziałów: tłoczni (zarządzanej przez zewnętrznego dostawcę), zautomatyzowanej w 99,5 proc. spawalni, lakierni (zautomatyzowanej w ponad 90 proc.) oraz montażu obejmującego dwie linie produkcyjne i linię montażu baterii.

W styczniu br. rozpoczęła się seryjna modelu Jeep Avenger, we wrześniu Fiata 600e, a w przyszłym roku - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - na tej samej linii powinna rozpocząć się produkcja jednego z modeli Alfy Romeo.

Nowy Fiat 600e czerpie z tego, co najlepsze ze światów B i B-SUV, aby zaoferować piękne, radosne i wyjątkowe wrażenia z jazdy, naznaczając powrót marki do segmentu B. Samochód jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników miasta i doskonałe ucieleśnienie wartości marki, jakimi są włoski styl i zrównoważony rozwój. Model wyróżnia się doskonałymi możliwościami elektrycznymi, jego zasięg wynosi ponad 400 km w cyklu mieszanym według normy WLTP i ponad 600 km w cyklu miejskim oraz oferuje najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Dostępny w 2 różnych wariantach w pełni elektrycznego napędu – Nowy Fiat 600e La Prima i Nowy Fiat (600e)RED – nowy model jest przyjaznym rozwiązaniem dla rodziny, pozwalającym w pełni doświadczyć prawdziwego włoskiego Dolce Vita, dbając jednocześnie o środowisko i troszcząc się o sprawy społeczne

O zakładzie Stellantis w Tychach:

Zakład w Tychach rozpoczął działalność w 1975 roku, jako producent samochodów marki FIAT. Obecnie zakład w Tychach prowadzi produkcję w systemie trzyzmianowym, zatrudniając ponad 2000 osób.

W portfolio produkcyjnym fabryki znajdują się modele nagrodzone europejskim tytułem European Car of the Year, do których należą: Jeep Avenger w 2023 roku, Fiat 500 w 2008 roku i Fiat Panda w 2004 roku. Produkcja prowadzona jest w oparciu o system Stellantis Production Way, dzięki któremu fabryka skutecznie realizuje zadania w każdym obszarze działalności, w tym jakości i efektywności energetycznej, z pełnym zaangażowaniem pracowników. Od momentu uruchomienia produkcji w 1975 roku do grudnia 2022 roku zakład w Tychach wyprodukował imponującą liczbę 10.8 mln samochodów.

Nadal głównym modelem fabryki w Tychach pozostaje wytwarzany tam od ponad 15 lat Fiat 500. W zakładzie powstają także Lancia Ypsilon oraz Abarth. W ub. roku fabryka wyprodukowała łącznie ponad 167,3 tys. aut, które trafiły do 54 krajów świata - najwięcej do Włoch (37 proc.), Hiszpanii (12 proc.), Francji i Wielkiej Brytanii (po 11 proc.) i Niemiec (10 proc.).

Obecnie modele Fiat 500, Abarth 500 i Lancia Ypsilon produkowane są w tyskiej fabryce na jednej linii, natomiast do uruchomionej w styczniu linii Jeepa teraz doszedł Fiat 600e, a w przyszłości dojdzie Alfa Romeo. Jak wcześniej informowano, docelowa wydajność linii to ok. 45 samochodów na godzinę, czyli ponad 330 na jedną zmianę. W skali roku oznacza to zdolność produkcyjną powyżej 80 tys. aut, przy pracy na jedną zmianę.

Źródło: Stellantis / PAP