Strategia Rozwoju Miasta Poznania 2020+

Orzech

Rozpoczęły się prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+. Nowy dokument, o powstaniu którego zdecydowali radni, określi, jaka w przyszłości powinna być stolica Wielkopolski. Udział w jego tworzeniu będą mieli poznaniacy i poznanianki.

Strategia Rozwoju Miasta Poznania 2020+ to ważny dokument, który określa, jaka będzie stolica Wielkopolski w przyszłości. Trzeba go zaktualizować, ponieważ w 2023 roku zmieniły się przepisy. W efekcie tych zmian zapisy strategii rozwoju zostały powiązane z dokumentami planowania przestrzennego.

– To bardzo ważny dokument, który określa, jak będzie rozwijał się Poznań – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Zależy nam na tym, by odpowiedzialnie planować politykę przestrzenną, czyli w taki sposób, by uwzględnione zostały zarówno potrzeby mieszkańców jaki i środowiska czy biznesu. Musimy dbać o przyrodę, ale nie możemy zapominać o tym, że potrzebne są nowe mieszkania i drogi. Bardzo istotny elementem jest rozwój gospodarki, życia społecznego i kulturalnego. Strategia pozwoli nam skutecznie i kompleksowo o to wszystko zadbać.

Cel: zrównoważony i odpowiedzialny rozwój Poznania

Strategia rozwoju miasta wskazuje kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego. To dokument, który jest potrzebny do skutecznego zarządzania miastem i pozyskiwania środków na inwestycje.

– Strategia jest niezbędna, aby polityka rozwoju miasta, czyli np. inwestycje, rozwój transportu, programy społeczne czy ochrona zasobów naturalnych, była skoordynowana i spójna – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, który jest odpowiedzialny za aktualizację dotychczasowej strategii.

– Będzie także kluczowym dokumentem, określającym politykę przestrzenną w mieście. Jej zapisy trzeba będzie brać pod uwagę zarówno podczas tworzenia Planu ogólnego, jak i podczas prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Planuje się, że zaktualizowana strategia rozwoju powstanie do końca 2025 roku – dodaje.

Zanim jednak rozpoczną się prace nad tak ważnym dokumentem, trzeba opracować diagnozę aktualnej sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej. Żeby określić, jak Poznań powinien wyglądać w przyszłości, trzeba dokładnie określić, jaki jest teraz. Dlatego zaktualizowana strategia rozwoju będzie uwzględniać wnioski z tej diagnozy.

W strategii znajdą się również cele rozwoju i ich oczekiwane rezultaty społeczne, gospodarcze i przestrzenne, a także wskaźniki, które pozwolą zmierzyć, czy założenia te zostały osiągnięte.

Strategia zawierać będzie też model struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy oraz rekomendacje dotyczące polityki przestrzennej. To kluczowy element, który po raz pierwszy zostanie uwzględniony w tym dokumencie. Model ten będzie określał np. lokalne i dzielnicowe centra Poznania, wskazywał główne korytarze przyrodnicze, a także najważniejsze sieci transportowe, w tym piesze i rowerowe. Oznacza to, że będzie można w nim znaleźć np. proponowane sieci tramwajowe, ale także np. program usługowy lokalnych centrów.

Wszystko po to, by polityka przestrzenna była planowana i prowadzona w sposób zrównoważony. Tak, aby zapewniać równowagę między potrzebami mieszkańców, wymogami rozwoju infrastruktury miejskiej i troską o środowisko naturalne i przyrodę.

Razem z mieszkańcami i ekspertami

Do procesu aktualizacji strategii zostaną zaproszeni poznaniacy i poznanianki. Jesienią odbędzie się seria bezpłatnych warsztatów na temat różnych aspektów rozwoju miasta. Wypracowane w nich rekomendacje będą wykorzystane podczas prac nad finalnym dokumentem. Wiosną 2025 r. zostaną zorganizowane konsultacje społeczne jego zapisów, otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Na każdym etapie prac swoje sugestie i propozycje będzie można także przekazywać na adres mailowy: strategia@um.poznan.pl.

W trakcie prac nad strategią miasto będzie także korzystać z wiedzy i doświadczenia poznańskich naukowców oraz zewnętrznych ekspertów, aktywnie działających w różnych obszarach rozwoju miasta.

Zgodnie z uchwalonym harmonogramem, prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+ powinny zakończyć się w październiku 2025 r. To oznacza, że radni będą mogli zająć się dokumentem pod koniec listopada 2025 r.

Źródło: UM Poznań