Strefa PROGRESS: Dwie nowoczesne wieże w centrum Łodzi gotowe [ZDJECIA]

Orzech

Kolejna duża inwestycja mieszkaniowa w centrum Łodzi gotowa. Klucze do swoich mieszkań odbierają już pierwsi lokatorzy osiedla mieszkaniowego Strefa Progress, które wyrosło przy znanej z różnorodnej oferty gastronomicznej Strefie Piotrkowska 217 w Śródmieściu Łodzi.

Po trwającej blisko dwa i pół roku budowie, inwestycja warszawskiej spółki OKAM Capital została formalnie oddana do użytku w połowie listopada, dobrze wpisując się w śródmiejską zabudowę Łodzi.

Strefę PROGRESS tworzą łącznie cztery budynki mieszkalne. Najbardziej zwracają na siebie uwagę dwa wieżowce, tworzące nowy element pierzei al. Kościuszki. W Łodzi, gdzie wysokie budownictwo nawet w miejskiej strefie centralnej jest nadal rzadkością, nie można tego nie docenić. Niższy z tych dwóch budynków ma 12 kondygnacji, wyższy 14.

Za nimi, w głębi działki i jak gdyby wzdłuż granicy Strefy Piotrkowska 217, wybudowano jeszcze dwa wielorodzinne domy o wysokości 4 i 5 kondygnacji. Cała ta nowa zabudowa oferuje łącznie 256 mieszkań o metrażach od 27 do 155 mkw.

Większość stanowią 2 pokoje z kuchnią, ale w ofercie jest też dwupoziomowy apartament na najwyższym piętrze wyższego z wieżowców. Budynek ten ma również charakterystyczny wyróżnik – w jego bryłę (od strony południowej) jest wbudowany odtworzony ceglany magazyn z wieżą, pozostałość po zespole dawnej fabryki maszyn i odlewni żeliwa Józefa Johna. Oryginalny budynek z początku XX wieku wedle wstępnych planów miał być poddany gruntownej renowacji, jednak przy bliższych oględzinach okazało się, że jego stan techniczny jest już na tyle zły, że nie pozwala na remont. Budynek trzeba było rozebrać. Odtworzono go jednak na wzór oryginału – przy ścisłej współpracy z konserwatorami zabytków i z dbałością o detale posuniętą do tego, że pojedyncze cegły starannie dopasowywano do układu z historycznej dokumentacji. Ceglasta elewacja ociepla i tonuje surowość bryły nowej zabudowy.

W parterach budynków tworzących Strefę Progress wydzielono też 6 lokali użytkowych na różnego rodzaju działalność gospodarczą. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich zajmie nowy lokal gastronomiczny.

Inwestycja ma także szereg ukrytych „smaczków” – udogodnień dla mieszkańców, którzy do swej wyłącznej dyspozycji będą mieć np. salę fitness z urządzeniami do budowania kondycji fizycznej oraz strefę coworkingową wyposażoną w stół konferencyjny, kanapę, stoliki oraz aneks kuchenny z podstawowymi sprzętami AGD, pomyślanej jako miejsce do wspólnej lub zdalnej pracy dla kilkunastu osób.

Na terenie osiedla znajduje się też wypożyczalnia ekologicznych jednośladów – do dyspozycji jest na razie 5 rowerów i 2 elektryczne hulajnogi.

GALERIA:

Typ nieznany: feed

Źródło: UM Łódź / lodz.pl