Technik elektromobilności. Nowy kierunek kształcenia branżowego rusza już we wrześniu

Orzech

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, od września 2024 r. szkoły prowadzące kształcenie zawodowe mogą uruchomić nowy kierunek: technik elektromobilności. O rozszerzenie klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zawnioskował minister klimatu i środowiska ze względu na rosnące na rynku pracy zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w branży motoryzacyjnej. Absolwenci nowego kierunku znajdą pracę w dynamicznie rozwijającym się obszarze elektromobilności oraz w całym sektorze motoryzacyjnym.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby branży elektromobilności i całego sektora motoryzacyjnego, do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego wprowadzony został nowy kierunek – technik elektromobilności.

Absolwenci i absolwentki zdobędą kwalifikacje zawodowe, związane z obsługą, diagnozowaniem oraz naprawą pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych.

Kierunek technik elektromobilności zostanie uruchomiony od roku szkolnego 2024/2025 w szkołach branżowych m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Tarnobrzegu.

Jakie kompetencje oferuje nowy kierunek?

• Absolwenci i absolwentki kierunku technik elektromobilności będą posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi, diagnozowania oraz naprawy pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych.

• Podstawa programowa nowego kierunku została przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Edukacji oraz przedstawicieli organizacji branżowych i przedsiębiorców działających w obszarze elektromobilności.

• Umiejętności w zakresie elektromechaniki pojazdów samochodowych, w tym pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych są coraz częściej poszukiwane na rynku pracy, dlatego można założyć, że uruchomienie atrakcyjnego kierunku kształcenia w obszarze nowych technologii przyczyni się także do wzrostu popularności szkół branżowych w Polsce.

Gdzie będzie prowadzone kształcenie?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z 27 grudnia 2023 r., kształcenie w nowym zawodzie będzie mogło być realizowane w technikach oraz branżowych szkołach II stopnia. W zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie możliwe będzie prowadzenie również kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 kierunek technik elektromobilności zostanie uruchomiony w szkołach branżowych m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Tarnobrzegu.

Zainteresowanie nowym kierunkiem stale wzrasta, o czym świadczą deklaracje wielu szkół branżowych, które planują przygotować się do jego uruchomienia od przyszłego roku szkolnego.

W jaki sposób Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera rozwój osób, które pracują już w branży motoryzacyjnej?

W przypadku osób pracujących urząd pracy może udzielić przedsiębiorcom dotacji na podnoszenie kompetencji pracowników i pracowniczek w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). W planowanych obszarach wsparcia funduszu na 2024 r. utworzony został priorytet PM/5 „Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej”. Jego celem jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej pozwolą nabyć nowe kwalifikacje dotyczące napędów zeroemisyjnych.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska