Tak będzie wyglądał budynek, który stanie w miejscu Solpolu

To już pewne: tak będzie wyglądał budynek, który stanie w miejscu Solpolu! [WIZUALIZACJE]

Tomasz Matejuk

Wreszcie! Po wielu miesiącach oczekiwań poznaliśmy koncepcję architektoniczną, która zwyciężyła w konkursie na projekt budynku przy ulicy Świdnickiej. Obiekt, który stanie w miejscu kontrowersyjnego Solpolu, zrealizuje – wedle wizji Roark Studio – NOHO Investment.

Kilka dni temu sopockie Roark Studio pokazało, jak będzie wyglądać budynek przy zbiegu ulicy Świdnickiej i Franciszkańskiej we Wrocławiu, projektowany dla NOHO Investment. Obiekt stanie w miejscu wyburzonego w ostatnim czasie domu towarowego Solpol.

Główną ideą projektu jest wytworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza przestrzeń publiczną miasta o wewnętrzne patio. Budynek zaprasza pieszych do swojego wnętrza wysokimi i rozłożystymi formami łukowymi. Elewację zaprojektowano z myślą o randze miejsca i nadaniu jej ponadczasowego charakteru i podzielono na trzy główne strefy: reprezentacyjną podstawę z charakterystycznymi łukami, zasadniczą bryłę z tektonicznymi modułami oraz ozdobne obłe zwieńczenie na dwóch ostatnich kondygnacjach – tłumaczą architekci.

Jak dodają projektanci, niezwykle istotna jest relacja projektowanej zabudowy z sąsiadującym obiektem sakralnym, dlatego zdecydowano się na współczesną interpretację tradycyjnej cegły – w jasnej piaskowej kolorystyce i podłużnych proporcjach.

W nawiązaniu do zaprezentowanej koncepcji architektonicznej, oficjalny komentarz wydał Dawid Sporysz – dyrektor zarządzający NOHO Investment.

Tak, potwierdzamy, że opublikowany projekt studia architektonicznego ROARK jest wygraną koncepcją konkursową, którą chcemy zrealizować. Zależało nam na takiej koncepcji, która spełni oczekiwania nie tylko nasze, ale także Wrocławia i wrocławian, w zakresie jakości architektury, jej ponadczasowości, jakości urbanistyki i dialogu nowej tkanki z historyczną zabudową miasta. Ponadto, jak w każdym projekcie, szczególną wagę przykładamy do relacji społecznych i w tym przypadku integrujemy aktywną przestrzeń ulicy Świdnickiej, zapraszając wszystkich do parterowej części kompleksu. Zaznaczam jednak, że jesteśmy w trakcie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i mamy nadzieję, że w swej zasadniczej części projekt nie ulegnie już żadnym modyfikacjom – wyjaśnia Dawid Sporysz.

Tak będzie wyglądał budynek, który stanie w miejscu Solpolu
Tak będzie wyglądał budynek, który stanie w miejscu Solpolu
Tak będzie wyglądał budynek, który stanie w miejscu Solpolu