Toczy się przetarg dotyczący budowy nowej siedziby teatru TR Warszawa. Generalny wykonawca zostanie wyłoniony spośród czterech firm dopuszczonych do udziału w postępowaniu.
17 lutego TR Warszawa zaprosił do składania ofert wykonawców, z którymi prowadził rozmowy w trybie tzw. „dialogu konkurencyjnego”. Są to: konsorcjum w składzie Korporacja Budowlana DORACO sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Budowlane CALBUD sp. z o.o., Mostostal Warszawa S.A., Budimex S.A. oraz Warbud S.A. Termin składania ofert upłynie 3 kwietnia.
Teatr rozpoczął procedurę wyboru generalnego wykonawcy w kwietniu ubiegłego roku. Zaprojektowany przez architektów z Thomas Phifer and Partners, z polskiej pracowni APA Wojciechowski sp. z o. o. oraz Buro Happold sp. z o. o. budynek teatru jest nowoczesny i wyposażony w wiele unikatowych rozwiązań technicznych. Ponieważ wymagały one konsultacji z potencjalnymi wykonawcami, zdecydowano o zastosowaniu takiego trybu zamówienia publicznego.
Wyłoniony w przetargu generalny wykonawca wybuduje budynek teatru o całkowitej powierzchni ponad 15 000 mkw. Budowa finansowana jest z budżetu m.st. Warszawy.
Teatr w Nowym Centrum Warszawy
Siedziby dla TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad to jedne z najważniejszych inwestycji kulturalnych w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy. Dzięki działaniom modernizacyjnym i inwestycyjnym ścisłe centrum stolicy stanie się przestrzenią reprezentacyjną, zieloną, ale także przyjazną i dostępną dla wszystkich.
W nowej siedzibie teatru TR Warszawa przewidziano między innymi dwie sale teatralne o łącznej powierzchni 2,5 tys. mkw., a także sale edukacyjne, ośrodek poszukiwań artystycznych, programów rezydencyjnych, studio audio, studio wideo, sale prób, foyer, restaurację oraz dwa bary.
Widownia sceny głównej teatru pomieści do 700 osób siedzących, natomiast mała scena, która znajdować się będzie na pierwszym piętrze dysponowała będzie około 150 miejscami. Obie sale zostaną tak zaprojektowane, aby można było je dowolnie konfigurować.
– Budowa teatru TR Warszawa jest kolejną z wielu inwestycji publicznych, realizowanych w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Dzięki działaniom modernizacyjnym i inwestycyjnym ścisłe centrum stolicy stanie się przestrzenią reprezentacyjną, spójną i zieloną, ale także otwartą, przyjazną, dostępną i bezpieczną dla wszystkich – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.