Kupka gruzu. Tyle zostało z najstarszej, zachowanej do dziś kamienicy na warszawskiej Woli. Chodzi o dawną kamienicę Abrama Włodawera, przy ulicy Łuckiej 8, w centrum Warszawy, nieopodal Złotych Tarasów i Fabryki Norblina. Od wielu lat stała opuszczona i popadała w coraz większą ruinę.
Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 w Warszawie, decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, została wykreślona z rejestru zabytków (była na niej od 1992 roku), co otworzyło drogę właścicielowi obiektu, spółce JM Invest, do rozbiórki kamienicy.
Budynek powstał w 1878 roku i jest najstarszą zachowaną kamienicą czynszową na Woli. Miał dwie kondygnacje i wysokie poddasze. Pierwotnie na elewacji znajdowały się naczółki i gzyms kordonowy.
Pod koniec 2024 roku, w grudniu, rozpoczęła się rozbiórka budynku. Zniknął kolejny kawałek historii Warszawy.
Tyle zostało z kamienicy przy ul. Łuckiej 8 dwa dni temu:
Kamienica przetrwała II wojnę światową, w tym powstanie warszawskie
W 1992 roku została wpisana do rejestru zabytków.
Administratorem kamienicy był Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Wola, który pomimo obowiązku zabezpieczenia obiektu nie wywiązał się z niego do 2011 roku, tłumacząc się roszczeniami spadkobierców dawnych właścicieli.
W 2011 roku z oficyny kamienicy wykwaterowano ostatnich lokatorów. W 2012 roku nieruchomość została zreprywatyzowana. W kwietniu 2020 roku właściciel zburzył wpisaną do ewidencji zabytków oficynę kamienicy.
Obiekt był pustostanem i groził katastrofą budowlaną. Był wielokrotnie podpalany.
Zrujnowana kamienica znajdująca się w centrum Warszawy, była tematem wielu dyskusji społeczników i aktywistów miejskich broniących zabytków, ale i zwykłych mieszkańców stolicy.
Przez lata nie pojawił się żaden konkretny pomysł na adaptację kamienicy, jej rewitalizację czy wkomponowanie w coraz bardziej luksusowe otoczenie. Obiekt straszy swoim wyglądem i nie przysparza powodów do dumy centrum blisko 2 milionowego miasta, stolicy Polski.
Co może powstać w tym miejscu?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala w tym miejscu na zabudowę z dominantą wysokościową w postaci budynku do 95 metrów wysokości.
Kamienica przy ul. Łuckiej 8 (zdjęcie z 2020 roku):
Zdjęcie główne w artykule: youtube.com/c/AdamLutostostański