Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otworzył nowoczesne Centrum Badań Klinicznych

Orzech

Na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu powstało Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych z Ośrodkiem Faz Wczesnych. Ta ważna inwestycja powstała w ramach projektu finansowanego ze środków Agencji Badań Medycznych. W środę 1 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie ośrodka.

Jest to wspólna inwestycja Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

– Chcemy, by badania kliniczne, których wyniki są dzisiaj podstawą rekomendacji terapeutycznych i diagnostycznych w medycynie, odbywały się tutaj na Uniwersytecie Medycznym We Wrocławiu, żeby one były inicjowane przez naszych naukowców – powiedział rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Piotr Ponikowski.

Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych we Wrocławiu wraz z Ośrodkiem Faz Wczesnych zostało dofinansowane kwotą blisko 9 milionów złotych ze środków Agencji Badań Medycznych.

Będzie to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej wyspecjalizowanych jednostek w Polsce, która zapewni kompleksowe wsparcie badań klinicznych, zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych.

Uruchomienie Ośrodka Faz Wczesnych w stolicy Dolnego Śląska umożliwi przełożenie odkryć laboratoryjnych na konkretne działania kliniczne, które będą miały bezpośredni wpływ na poprawę opieki zdrowotnej pacjentów.

Aktualnie realizowanych jest łącznie 10 badań z zakresu hematologii, kardiologii i onkologii m.in.

- "Wpływ dożylnego leczenia karboksymaltozą żelazową na śmiertelność i chorobowość z przyczyn sercowo-naczyniowych, oraz na jakość życia pacjentów z zawałem serca i towarzyszącym niedoborem żelaza - INFERRCT",

- "Niekomercyjne wieloośrodkowe badanie kliniczne nad leczeniem pierwszego nawrotu ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci"

- "Wpływ nieodwracalnej elektroporacji wapniowej, elektrochemioterapii na jakość życia oraz przeżycia wolnego od progresji u chorych na raka trzustki".

Nowe centrum we Wrocławiu jest pierwszym tego typu na Dolnym Śląsku i już siódmym w kraju, które powstały dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych.

– Cała ogólnopolska sieć badań klinicznych to będzie w sumie ponad 20 ośrodków, które będą dysponowały jednolitym standardem badań klinicznych, więc w każdym miejscu dokładnie takim samym. W dużym komforcie pacjenci będą mogli z tych terapii korzystać. I myślę, że po utworzeniu tej sieci, a kolejne ośrodki będą powstawać w ciągu miesięcy, Polska naprawdę ma szanse stać się liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, jeżeli chodzi o badania kliniczne – poinformował prezes Agencji Badań Medycznych, Radosław Sierpiński.

Działanie Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych obejmuje:

- planowanie, uruchamianie i wsparcie w realizacji badań klinicznych,

- aktywne poszukiwanie sponsorów/partnerów badań klinicznych,

- przeprowadzanie wstępnego procesu wykonalności badania (feasibility study),

- standaryzowanie procesów operacyjnych związanych z prowadzeniem badań klinicznych,

- wprowadzenie systemów jakościowych i innych systemów wspierających,

- zarządzanie, rozliczanie, nadzór i koordynacja badań klinicznych.

Powstanie Centrum usprawni i zintensyfikuje działania dotyczące badań klinicznych w UMW zarówno w obszarze badań niekomercyjnych, jak i docelowo komercyjnych. Jego działanie obejmowało będzie doradztwo naukowe, pomoc prawną i finansową, a także nadzór i koordynację badań. Stworzy to ogromny obszar możliwości badawczych, które przyniosą uczelni wymierne efekty naukowe, ale też finansowe. Jednostka będzie finansowana z grantu do końca 2024, po tym czasie musi zacząć na siebie zarabiać.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest także jednym z pierwszych sygnatariuszy Polskiej Sieci Badań Klinicznych utworzonej przez Agencję Badań Medycznych.