Zamiast inwestycji amerykańskiego giganta, koncernu Intel, czy potencjalnych inwestycji tajwańskich jest szansa, że w Polsce powstanie fabryka chipów polskiej firmy VIGO Photonics. Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka przygotowuje się do realizacji największego projektu w swojej historii. Firma planuje realizację nowoczesnej fabryki detektorów podczerwieni w Polsce.
• Projekt HyperPic, w ramach którego planowana jest nowa inwestycja, ma na celu rozwój nowego rodzaju technologii detekcji w podczerwieni.
• Vigo Photonics nie przewiduje na razie potrzeby budowy nowego, drugiego obiektu – obecna linia produkcyjna, przy niewielkich modyfikacjach, pozwala zwiększyć zdolności z 100 tys. do 1 mln detektorów rocznie.
• Inwestycja ma kosztować łącznie około miliarda złotych. 430 milionów spółka pozyskała z unijnych funduszy.
Polska spółka akcyjna VIGO Photonics (do 2022 r. działającej pod nazwą VIGO System) z Ożarowa Mazowieckiego pod Warszawą, produkuje przede wszystkim niechłodzone, fotonowe detektory podczerwieni w technologii MOCVD (Metal Organic Chemical Vapor Deposition) dla przemysłu, medycyny i w zakresie techniki wojskowej oraz prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie techniki podczerwieni.
Dzięki realizacji tego projektu Vigo Photonics zostanie pierwszym na świecie producentem fotonicznych układów scalonych dla średniej podczerwieni (MIRPIC).
Spółka podkreśla również, że projekt HyperPIC jest częścią europejskiego projektu Important Projects of Common European Interest in Microelectronics and Communication Technologies (IPCEI ME/CT), którego celem jest wzmocnienie europejskiej branży mikroelektronicznej.
– "Ten rok jest dla nas kluczowy pod względem ustalenia, w jaki sposób zabezpieczymy całe niezbędne finansowanie pod HyperPIC, czyli ponad 600 mln zł. Na tym etapie ciągle rozważamy wszystkie możliwe źródła kapitału, w tym współpracę ze strategicznymi partnerami branżowymi i finansowymi. Niekoniecznie wiąże się to z rozszerzeniem grona akcjonariuszy. W grę wchodzą też np. wspólne projekty joint venture" – powiedział dr inż. Adam Piotrowski, prezes VIGO Photonics w rozmowie z dziennikarzami portalu XYZ.
Nowe miejsca pracy
Dzięki realizacji nowej inwestycji VIGO Photonics planuje powiększenie zespołu z obecnych 200 do około 450–500 pracowników do 2030 roku (300 nowych miejsc pracy), rekrutując wysokiej klasy specjalistów m.in. inżynierów i specjalistów od automatyzacji.
Pomimo obecnie jeszcze niewielkiego znaczenia sektora półprzewodników w Polsce (mniej niż 1% PKB), spółka jest przekonana o możliwości pozyskania odpowiednich kandydatów.
Realizacja inwestycji w Ożarowie Mazowieckim pod Warszawą ma ruszyć na początku 2027 r.
Wielkie dofinansowanie inwestycji
Na początku roku spółka otrzymała na realizację swojego projektu „HyperPic – Fotoniczne układy scalone do zastosowań w średniej podczerwieni” wielkie dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w wysokości 430 milionów złotych, w ramach mechanizmu IPCEI (ang. Important Projects of Common European Interest), jednego z najważniejszych instrumentów wspierających nową politykę gospodarczą oraz politykę konkurencji Unii Europejskiej, którego celem jest wzmocnienie potencjału europejskiego przemysłu w kontekście globalnej konkurencji.
HyperPIC jest dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju NCBR z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
– „Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie technologii zintegrowanych fotonicznych układów scalonych przeznaczonych do detekcji w zakresie średniej podczerwieni, budowa kompletnej linii produkcyjnej fotonicznych układów scalonych w zakresie średniej podczerwieni oraz utworzenie kompletnego łańcucha dostaw dla tych układów. Projekt wymaga opracowania nowych technologii, poniesienia istotnych nakładów inwestycyjnych i operacyjnych, a także nakładów na komercjalizację nowych produktów na dynamicznym rynku. Kosztami kwalifikowanymi w projekcie są nakłady na prace badawczo-rozwojowe, nakłady na budowę nowej linii produkcyjnej oraz koszty operacyjne po uruchomieniu nowej linii produkcyjnej” – informowała spółka.
– „Uzyskanie dofinansowania w ramach FENG dla projektu HyperPIC jest niezwykle istotnym kamieniem milowym dla Vigo. Dzięki niemu będziemy w stanie rozwijać technologie układów fotoniki scalonej na zakres średniej podczerwieni, w której jesteśmy światowymi pionierami i stworzymy strategiczny potencjał do ich produkcji w Europie. Pozwoli to nie tylko na zachowanie przewagi technologicznej UE, ale również na wzmocnienie potencjału technologicznego polskiej gospodarki” – powiedział prezes Vigo Photonics Adam Piotrowski, cytowany w komunikacie.
Plany tej wielkiej i jakże ważnej dla Polski inwestycji są od dawna
Obecnie w projekcie trwa faza R&D, a spółka koncentruje się na opracowaniu dedykowanych detektorów oraz rozwoju PDK (Process Design Kit). Równocześnie prowadzone są negocjacje z partnerami technologicznymi i naukowymi, których wsparcie odegra kluczową rolę w realizacji tego działania.
– Jednym z kluczowych elementów naszej strategii jest rozwój technologii fotonicznych układów scalonych. Dotychczasowym problemem w rozwoju sensoryki w zakresie średniej podczerwieni była wysoka cena wytworzenia i integracji pojedynczego układu. Obecny szybki rozwój technologii integracji komponentów fotonicznych może otworzyć drogę do produkcji zintegrowanych układów fotonicznych w masowej skali, dzięki integracji całego systemu na jednym chipie, a koszty układu zostaną znacząco obniżone – podkreślał rok temu Adam Piotrowski, Prezes Zarządu VIGO Photonics, cytowany w komunikacie prasowym.
– Rynek średniej podczerwieni stanowi obecnie obszar praktycznie niezagospodarowany i jest wielką szansą biznesową dla firm technologicznych o odpowiednim potencjale i doświadczeniu, takich jak VIGO. Jako podmiot z wieloletnim, autorskim know-how i wysokimi kompetencjami technologicznymi, mamy szansę stać się globalnym pionierem i kreatorem tego bardzo perspektywicznego rynku. Nasze produkty mogą np. być w przyszłości integrowane z elektroniką użytkową, tzw „wearables” lub smartfonami czy sprzętem AGD. Widzimy także szeroki wachlarz ich zastosowań w biomedycynie, monitorowaniu zanieczyszczeń, operatorach infrastruktury krytycznej, telekomunikacji, samochodach czy sprzętach typu IoT – dodał Adam Piotrowski.
Projekt HyperPIC planowany jest do realizacji w latach 2023–2029 i składać się będzie z dwóch faz:
– fazy R&D (lata 2023-2027). Wartość kosztów kwalifikowanych w fazie R&D wynosi 146 366 042,37 zł;
– fazy FID (First Industrial Deployment), tj. pierwszego przemysłowego wdrożenia (lata 2024-2029), obejmującego inwestycje w nową linię produkcyjną oraz wdrożenie do produkcji nowych produktów, w tym finansowanie części kosztów operacyjnych w trakcie wdrożenia. Wartość kosztów kwalifikowanych w fazie FID wynosi 706 751 520,98 zł.
Po zakończeniu fazy FID planowane jest rozpoczęcie seryjnej produkcji – po 2029 r. – w ramach której nie jest przewidziane dofinansowania ze środków publicznych dla projektu, a zarząd spółki przewiduje, że koszty kwalifikowane projektu ponad wartość dofinansowania ze środków publicznych, zostaną pokryte ze środków i kapitałów własnych spółki, z finansowania dłużnego i/lub w szczególności w fazie FID, z innych źródeł, takich jak m.in. strategiczne partnerstwo projektowe i/lub finansowanie pozabilansowe w formule project finance, poinformowała spółka.
Komentarz Investmap:
Pozostaje trzymać kciuki za tę wielką i ważną dla Polski, naszej gospodarki, ale i dla Europy inwestycję. I cieszy fakt, że będzie to inwestycja polskiej firmy. Zamiast oglądać się na wielkie, światowe koncerny, warto wspierać nasze polskie firmy. Zamiast wielkich dotacji dla np. Intela, warto pomagać mocniej polskiemu kapitałowi.