W centrum Wrocławia trwa remont zabytkowego Wzgórza Partyzantów (dawnego Bastionu Sakwowego) [FILM + ZDJECIA]

Orzech

W centrum Wrocławia trwa remont zabytkowego Wzgórza Partyzantów (dawnego Bastionu Sakwowego). W ramach przedsięwzięcia rewitalizację przejdą m.in. kolumnady, pawilony, balustrady, nawierzchnia i zabytkowe oświetlenie. Na placu na górze znów stanie fontanna. Prace mają się zakończyć w tym roku.

Generalnym wykonawcą I etapu prac jest Przedsiębiorstwem Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. Ta znana, wrocławska firma od wielu lat specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Koszt wszystkich prac wyniesie 26 846 430 zł brutto (w tym zadanie nr 1: 26 716 830 zł, zadanie nr 2: 129 600 zł).

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie i remoncie części Bastionu Sakwowego (poprzednia nazwa Wzgórze Partyzantów) przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu, w podziale na zadania:

Zadanie 1: Przebudowa i remont Pawilonu Perystylowego, Kolumnady, terenu z placem i fontanną przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu wraz z nasadzeniami zieleni,

Zadanie 2: Pielęgnacja zieleni wykonanej w ramach Zadania 1.

Remont przejdzie m. in. sala kolumnowa o powierzchni 200 mkw., elewacja oraz przyległy do Reduty teren. Rozpoczęcie I etapu całego, większego przedsięwzięcia jest możliwe dzięki pozyskaniu przez miasto Wrocław dofinansowania w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Pod koniec października 2021 roku gmina Wrocław, na projekt "Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu – Etap I" otrzymała kwotę 18 mln 851 tys. 667 złotych.

To jest pierwszy etap prac, w którym mamy do zrealizowania trzy zadania. Pierwsze to pawilon perystylowy, czyli dawna Reduta. Drugie to taras z fontanną, a trzecie – remont kolumnady – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

To jednak nie koniec planów związanych z remontem zabytkowego Bastionu Sakwowego, bo wrocławski magistrat myśli już o kolejnych etapach całej inwestycji.

– Ogromnym wyzwaniem pozostaje całe otoczenie, którego pierwszy etap nie obejmie. Naszym marzeniem jest też odtworzyć gloriettę, zburzoną przez Niemców podczas Festung Breslau, która może być jednym z najwyższych punktów, z których rozciąga się piękna panorama na centrum miasta. Mamy także w naszych planach przewidzianą kładkę, którą będziemy mogli przejść na Przedmieście Oławskie. Pracy przed nami bardzo dużo – dodaje prezydent Sutryk.

– W tym etapie zamierzamy odrestaurować pawilon perystylowy (dawna Reduta) w tym m.in. salę kolumnową o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Wyremontujemy elewację i przyległy teren. Zajmiemy się kolumnadą, a tu: częścią podziemną: kawiarnią o powierzchni 200 metrów kwadratowych, zapleczem, bufetem, sanitariatami, częścią nadziemną: podcieniami kolumnady, gdzie odbudujemy posadzki, sklepienia, schody, oświetlenie zabytkowe, tarasem nad kolumnadą, gdzie wzmocnimy stropy, odtworzymy balustrady, oświetlenie zabytkowe. Kolejne nasze zadanie to remont placu z fontanną wraz z zagospodarowaniem terenu. Odrestaurowane zostaną schody z balustradami, skarpy, mury oporowe, odrestaurujemy fontannę, wykonamy nową nawierzchnię placu, wprowadzimy zieleń ozdobną – informują przedstawiciele magistratu.

WIZUALIZACJE:

Stan Wzgórza przed remontem:

Przedsięwzięcie ma na celu poprawę stanu technicznego obiektu, przywrócenie mu dawnej świetności, poprawę warunków użytkowych oraz zwiększenie atrakcyjności i bezpieczeństwa użytkowników.