fot. investphoto.pl

Co dalej ze Wzgórzem Partyzantów? Będą pierwsze pieniądze na rewitalizację [ZDJĘCIA]

Orzech
Niestety miastu nie udało się pozyskać zewnętrznych pieniędzy na rewitalizację i remont położonego w centrum Wrocławia Wzgórza Partyzantów, które z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Urzędnicy postanowili jednak działać i wygospodarować pieniądze na pierwsze prace.
Kilka dni temu miasto otrzymało informacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że niestety nie uzyska dotacji w ramach norweskich grantów, o które aplikowało. Na ponad 200 złożonych wniosków z całej Polski, pieniądze otrzyma tylko 16 projektów (w tym 5 z Dolnego Śląska). Miejscy urzędnicy postanowili jednak sami działać i poszukiwać innych źródeł finansowania rewitalizacji i  remontu Wzgórza Partyzantów
fot. Jakub Zazula
Zdecydowano się na początek na sięgniecie do miejskiej kasy. W opublikowanym w piątek 13 listopada projekcie budżetu Wrocławia na 2021 rok, na projekt pod nazwą "Bastion otwarty. Rewitalizacja neoklasycystycznej zabudowy Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu – Etap I" zarezerwowano kwotę 2.104.207 złotych. Choć w skali przyszłych wydatków, jakie trzeba będzie ponieść, żeby przywrócić temu miejscu dawny blask, ta kwota to tylko "kropla w morzu potrzeb", to jednak ważne jest, że miasto zaczyna konkretniej działać w sprawie Wzgórza Partyzantów.
fot. Filip Heliasz
Warto też wspomnieć, że na początku bieżącego roku Urząd Miasta przeprowadził konsultacje społeczne związane z przygotowywaniem projektu pod nazwą "Bastion otwarty. Rewitalizacja neoklasycystycznej zabudowy Wzgórza Partyzantów (dawne Wzgórze Liebicha) we Wrocławiu – Etap 1".
fot. Jakub Zazula
Miasto ma w planach nie tylko remont i rewitalizację Wzgórza w obecnym kształcie i wyglądzie, chce również odbudować gloriettę. Górująca niegdyś nad całym wzgórzem, 32-metrowa i zwieńczona posągiem Victorii wieża widokowa została zniszczona w czasie II wojny światowej podczas oblężenia Festung Breslau.
Żeby jednak glorietta mogła wrócić na szczyt wzgórza, potrzebny jest nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, bo obecny nie pozwala na takie działania. Uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania nowego planu miejscy radni przyjęli już w czerwcu 2017 roku. Plan ten nadal jest w opracowaniu.
fot. Jakub Zazula
Wzgórze Partyzantów to pozostałość dawnego Bastionu Sakwowego. Oprócz zieleni, znajduje się tam kompleks budynków – kolumnada, tarasy, obserwatorium i obiekt usługowy. Obecnie popadają one w ruinę.
W styczniu 2017 roku sąd orzekł o rozwiązaniu umowy użytkowania wieczystego, zawartej w 1990 roku na okres 40 lat między gminą Wrocław a wrocławską firmą Retropol, która nie wywiązała się z zapisów kontraktu, który przewidywał remont całego obiektu. To jednak nadal nie zakończyło sprawy. Wyrok został zaskarżony przez Retropol i dopiero w marcu 2018 roku sąd apelacyjny oddalił apelację tej firmy. To ostatecznie zakończyło czteroletnią walkę sądową, a gmina Wrocław ostatecznie odzyskała Wzgórze Partyzantów.
fot. Jakub Zazula