Drugie życie Wzgórza Partyzantów. Miasto chce odtworzyć gloriettęfot. Tomasz Matejuk

Drugie życie Wzgórza Partyzantów. Miasto chce odtworzyć gloriettę

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Wszystko wskazuje na to, że miasto odzyska popadające w ruinę Wzgórze Partyzantów. Urzędnicy już szykują się do kompleksowej rewitalizacji całego obszaru i historycznych obiektów. Pierwszy krok to nowy plan miejscowy.
Wzgórze Partyzantów to pozostałość dawnego Bastionu Sakwowego. Oprócz zieleni, znajduje się tam kompleks budynków – kolumnada, tarasy, obserwatorium i obiekt usługowy. Obecnie popadają one w ruinę.
Na początku 2017 roku sąd orzekł o rozwiązaniu umowy użytkowania wieczystego pomiędzy gminą Wrocław a firmą Retropol, która miała wyremontować cały obiekt, ale nie wywiązała się z zapisów kontraktu. 
Wyrok co prawda został zaskarżony do wyższej instancji, niemniej jednak, zważywszy na treść orzeczenia wydanego przez sąd, zakładamy pozytywne dla nas rozstrzygnięcie – mówił podczas sesji rady miejskiej Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju w magistracie.
REKLAMA
Gdy decyzja sądu uprawomocni się, zaniedbane dziś miejsce wróci w ręce miasta. A magistrat planuje przywrócić Wzgórzu Partyzantów dawny blask.


Pierwszy krok to opracowanie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. 
– Zakładamy m.in. odtworzenie glorietty, która niegdyś się tam znajdowała. I taka jest istota przystąpienia do nowego planu, bo ten obecny nie pozwala na takie działania – tłumaczył Barski.

Górująca niegdyś nad całym wzgórzem, 32-metrowa i zwieńczona posągiem Victorii wieża widokowa została zniszczona w czasie II wojny światowej.

W czwartek 22 czerwca rajcy jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania planu.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
ciekawy(gość)
Pytam KTO i za ile oddał i KTO odpowiada za oddanie tego obiektu f-mie powiązanej z mafią i biznesem związaną z prostytutkami - o czym swego czasu pisała prasa?!  Retropol przez dekady nie wywiązał się z podjętych zobowiązań! KTO pozwolił na otwarcie tam Casyna rabującego wrocławian?
stevan(gość)
Miał być odbudowany dawny symbol Wrocławia- Glorietta. I co? Zlecono to firmie, która nie jest w stanie to wykonać, ale pieniądze wzięła takie, jakby została odbudowana! Zerwać umowę z taką firmą. Roboty stanęły, nic się tam nie dzieje, a robotnicy leżą w cieniu. Coraz więcej oszustw, bałaganu i nieróbstwa!
REKLAMA