źródło: Spectrum Development

W centrum wrocławskiego Psiego Pola powstanie nowy hotel [WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA]

Orzech
Jest szansa, że w centrum wrocławskiego Psiego Pola przestanie w końcu straszyć swoim wyglądem opuszczony od wielu lat wielki gmach dawnego Zakładowego Domu Kultury WSK Hydral. Jego właściciel planuje w końcu rozpocząć inwestycję polegającą na remoncie tego obiektu i przebudowie na budynek hotelowo-usługowy.

Okazały, ale mocno zniszczony, gmach stoi w centrum Psiego Pola, przy ul. Bierutowskiej 2-2a. Opustoszały budynek widnieje w miejskiej ewidencji zabytków i miał już dwóch właścicieli. Od 2017 roku obiekt należy do wrocławskiej firmy Spectrum Development Sp. z o.o.

Jak powiedział Radiu Wrocław dyrektor do spraw inwestycji Tomasz Kasperek, powstanie tam budynek usługowo-hotelowy.

Trudność tego obiektu polega na tym, że jest to budynek wybudowany wiele wiele lat temu i nie spełnia obowiązujących dziś przepisów, stąd jest to utrudnione zadanie, to jest dosyć skomplikowane, natomiast jesteśmy w trakcie takiego jakby "szycia na miarę" i rozpoczęcie budowy nastąpi już ostatecznie na początku przyszłego roku – mówi Tomasz Kasperek.

Tak ma wyglądać budynek po remoncie i modernizacji:

Spectrum Development

Spectrum Development

Spectrum Development

A tak wygląda obecnie:
fot. investphoto.pl

fot. investphoto.pl

fot. investphoto.pl

fot. investphoto.pl

fot. investphoto.pl

UM Wrocławia

Miała być rozbiórka, będzie przebudowa

Deweloper początkowo starał się o uzyskanie zgody na wyburzenie dawnego Zakładowego Domu Kultury "WSK Hydral" na Psim Polu, ze względu na jego uszkodzenia. Obiekt widnieje w gminnej ewidencji zabytków.

– Decyzją nr 185/2016 z 15.01.2016 r. umorzono w całości, jako bezprzedmiotowe, postępowanie administracyjne dotyczące rozbiórki byłego obiektu hotelowego przy ulicy Bierutowskiej 2 – informowała nas Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.

Na tym jednak inwestor nie zaprzestał swoich działań. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął w marcu 2017 roku postępowanie dotyczące "pogorszonego stanu technicznego budynku mieszkalno-biurowego". Zakończył je 30 października, stwierdzając, że nie zostały spełnione wszystkie przesłanki niezbędne do wydania zgody na rozbiórkę. Nakazał usunięcie nieprawidłowości, które zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, a także bezpieczeństwu mienia. 18 stycznia 2018 r. Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy wydany nakaz.

– Decyzja organu drugiej instancji jest ostateczna i wykonalna, przy czym została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – mówiła Anna Leszczyna, zastępca Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

O inwestorze

Spectrum Development funkcjonuje na rynku budowlanym od 1989 roku, początkowo jako Zakład Obsługi Budownictwa, zarejestrowany w Wałbrzychu. Od 2000 roku, już jako Spectrum Development, firma zajęła się realizacją inwestycji mieszkaniowych.