Wrocław: Deweloper chciał wyburzyć zabytkowy Zakładowy Dom Kultury. Musi go przebudowaćźródło: UM Wrocławia

Wrocław: Deweloper chciał wyburzyć zabytkowy Zakładowy Dom Kultury. Musi go przebudować

REKLAMA
Spółka Spectrum Brt Sp. z o.o. planowała przez długi czas rozbiórkę budynku znajdującego się przy ulicy Bierutowskiej 2, w sąsiedztwie ronda Lotników Polskich. Jednak decyzja o nakazie remontu jest już ostateczna.
Spółka Spectrum Brt, zależna od Spectrum Development Sp. z o.o., złożyła 2 marca wniosek o pozwolenie na przebudowę z rozbudową budynku przy Bierutowskiej 2-2a wraz ze zmianą sposobu użytkowania na cele usług hotelowych, biurowych i handlowych. Inwestycja obejmie działki nr 13/2 i 13/3, o łącznej powierzchni prawie 6 tys. mkw.
UM Wrocławia
Za projekt odpowiada architekt Zbigniew Walas. Inwestor nie odpowiada na nasze pytania dotyczące planowanego przedsięwzięcia. Treść złożonego wniosku wskazuje jednak, że nie powstanie w tej lokalizacji planowany przed laty supermarket.

Miała być rozbiórka, będzie przebudowa

Deweloper początkowo starał się o uzyskanie zgody na wyburzenie dawnego Zakładowego Domu Kultury "WSK Hydral" na Psim Polu, ze względu na jego uszkodzenia. Obiekt widnieje w gminnej ewidencji zabytków.
Decyzją nr 185/2016 z 15.01.2016 r. umorzono w całości, jako bezprzedmiotowe, postępowanie administracyjne dotyczące rozbiórki byłego obiektu hotelowego przy ulicy Bierutowskiej 2 – informuje nas Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.
Na tym jednak inwestor nie zaprzestał swoich działań. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął w marcu 2017 roku postępowanie dotyczące "pogorszonego stanu technicznego budynku mieszkalno-biurowego". Zakończył je 30 października, stwierdzając, że nie zostały spełnione wszystkie przesłanki niezbędne do wydania zgody na rozbiórkę. Nakazał usunięcie nieprawidłowości, które zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, a także bezpieczeństwu mienia. 18 stycznia Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy wydany nakaz.
Decyzja organu drugiej instancji jest ostateczna i wykonalna, przy czym została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – wyjaśnia Anna Leszczyna, zastępca Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

O inwestorze

Spectrum Development funkcjonuje na rynku budowlanym od 1989 roku, początkowo jako Zakład Obsługi Budownictwa, zarejestrowany w Wałbrzychu. Od 2000 roku, już jako Spectrum Development, firma zajęła się realizacją inwestycji mieszkaniowych. Wśród ukończonych przez nią inwestycji znajduje się apartamentowiec Residence Pool&SPA przy ul. Motylkowej. Obecnie realizują osiedle Wiosenny Przedświt na Muchoborze Wielkim.
fot. alsen strasse 67

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA