DODAJ

Wrocław: Miasto szykuje do sprzedaży kompleks kamienic przy Pułaskiego

Kamienice i zabytki / Wrocław
Wrocław: Miasto szykuje do
Mariusz Bartodziej
2019-03-29 18:59:07
Magistrat planował wyburzyć budynki przy skrzyżowaniu ulic Małachowskiego i Pułaskiego na początku dekady. Chciał poszerzyć drogę i wydzielić torowisko tramwajowe. Wycofał się jednak z tego planu. Teraz zamierza je zbyć. Plan miejscowy nie dopuszcza wyburzeń.

Miasto ogłosiło zamiar sprzedaży części działek nr 90/2 i 90/7 o powierzchni 7670 mkw., znajdujących się na Przedmieściu Oławskim. Są częściowo zabudowane pięciokondygnacyjnymi budynkami mieszkalno-usługowymi położonymi przy ul. Pułaskiego 69-81, 73a, 73b, 75a i 77a oraz Małachowskiego 24. Urzędnicy nie określili jeszcze rodzaju i daty przetargu ani nie wyznaczyli ceny wywoławczej.

UM Wrocławia


Miały być wyburzenia

Dyskusja dotycząca wyburzenia zabudowy w tym obszarze toczyła się już w ubiegłej dekadzie. Miasto planowało początkowo tym zająć się tym do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, a następnie w kolejnych kilku latach. Zamierzało poszerzyć drogę i wydzielić torowisko tramwajowe. Do tego jednak nie doszło.

fot. investphoto.pl


Sprzeciwili się miejscy aktywiści. Wskazywali na potrzebę zachowania zabytkowej zabudowy we Wrocławiu. Miasto posłuchało ich głosu w 2017 roku i przystąpiło do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni uchwalili go w październiku ubiegłego roku.

fot. investphoto.pl


Aktualny MPZP nie dopuszcza wyburzenia zlokalizowanych w tym miejscu budynków wpisanych do ewidencji zabytków, m.in. przy ul. Pułaskiego 73-81 (wraz z oficynami) oraz przy Małachowskiego 24. Chroni je w zakresie gabarytów, formy dachów i architektonicznej, podziału okiennego oraz układu i artykulacji elewacji frontowych. Pierwsze dwie kondygnacje nadziemne mają zająć usługi (m.in. biura, obiekty gastronomiczne i poradnie medyczne). Wyżej mogą powstać również mieszkania.UM Wrocławia