Wrocław: Miasto sprzedało kilka przedwojennych kamienic przy ul. Pułaskiego

Wrocław: Miasto sprzedało kilka przedwojennych kamienic przy ul. Pułaskiego
ZDJĘCIA

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
W czwartek, 15 października rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż kilku przedwojennych kamienic stojących wzdłuż ul. Pułaskiego we Wrocławiu. Budynki od lat stały opuszczone i nie były zamieszkane.
Postępowaniem przetargowym objęte były następujące budynki: ul. Kazimierza Pułaskiego 69-81, 73a, 73b, 75a, 77a, ul. Małachowskiego 24. Znajduje się w nich ponad 150 lokali mieszkalnych i usługowych. Miasto sprzedawało wszystkie te kamienice w ramach jednego przetargu.
UM Wrocławia
Przypomnijmy, magistrat ogłosił 24 lipca przetarg na sprzedaż nieruchomości na wrocławskim Przedmieściu Oławskim. Składały się na nią działki nr 90/14 (371 mkw.) i 90/17 (7 294 mkw.), o łącznej powierzchni 7 665 mkw. Cena wywoławcza wynosiła 15 mln zł (większa z parceli, stanowiąca 90,3% wartości nieruchomości, jest zwolniona z podatku VAT).
Nowym właścicielem została firma Omega Osada Sportowa Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, która zaoferowała kwotę w wysokości 17 mln 150 tys. zł. Jest to spółka należąca do znanego na rynku wrocławskim dewelopera Omega Buildings Sp. z o. o. B Sp.k Jest to grupa, która realizuje inwestycje deweloperskie we Wrocławiu i podwrocławskim Smolcu. W branży działa od 2012 roku. 
W sprzedawanych budynkach mieści się 136 lokali mieszkalnych (o pow. użytkowej około 7 900 mkw.) i 18 użytkowych (ok. 628 mkw.). W kamienicy przy ul. Małachowskiego 24 są/były zameldowane dwie osoby (miały wydać lokal do końca lipca), a przy Pułaskiego 75a i 77a osiem ludzi (postępowanie o wymeldowanie toczy się z urzędu).


Miały być wyburzenia

Dyskusja dotycząca wyburzenia zabudowy w tym obszarze toczyła się już kilkanaście lat temu. Miasto planowało początkowo tym zająć się tym do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, a następnie w kolejnych kilku latach. Zamierzało poszerzyć drogę i wydzielić torowisko tramwajowe. Do tego jednak nie doszło.

Sprzeciwili się miejscy aktywiści. Wskazywali na potrzebę zachowania zabytkowej zabudowy we Wrocławiu. Miasto posłuchało ich głosu w 2017 roku i przystąpiło do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni uchwalili go w październiku rok później.Aktualny MPZP nie dopuszcza wyburzenia zlokalizowanych w tym miejscu budynków wpisanych do ewidencji zabytków, m.in. przy ul. Pułaskiego 73-81 (wraz z oficynami) oraz przy Małachowskiego 24. Chroni je w zakresie gabarytówformy dachów i architektonicznejpodziału okiennego oraz układu i artykulacji elewacji frontowych. Pierwsze dwie kondygnacje nadziemne mają zająć usługi (m.in. biura, obiekty gastronomiczne i poradnie medyczne). Wyżej mogą powstać również mieszkania.

Więcej zdjęć w galerii.


Współpraca: Mariusz Bartodziej

Komentarze (9)

Napisz komentarz
Aaa(gość)
Dziwnym trafem ta konkretnie firma została założona (wpis do KRS) w tym samym czasie co miasto przystąpiło do zmiany MPZP. Ktoś wierzy w takie przypadki?
Damian(gość)
@
Stanley
(gość)
Jako kierowca przejeżdżający  czasem ul. Małachowskiego, chciałbym "pogratulować"radnym, którzy zablokowali jej poszerzenie .Życzę im, żeby codziennie stali w korku, który się tam tworzy.
Za problem korków na Pułaskiego odpowiada raczej, jak zresztą w wielu innych przypadkach w mieście, nie inteligentna i nie zsynchronizowana sygnalizacja świetlna. Nie wiem czemu z uporem maniaka w Polsce ciągle się je stawia zamiast robić ronda jak np. w Wlk.Bryt.czy Hiszpanii??
Sąsiad(gość)
@
Nick.
(gość)
A co zmieni poszerzenie. Jak dalej to pod wiadukt leci albo w jeden pas.
To by dało, że tramwaje jadące w stronę dworca nie przecinałyby dwukrotnie jezdni i znalazłoby się miejsce na drogi rowerowe. Swoją drogą skrzyżowanie przy wiadukcie jest bardzo niewydolne i mając więcej miejsca można by zaproponować rozwiązanie poprawiające przepustowość.
Miastowy(gość)
Na ŚTP pieniędzy nie było, nie ma i nie będzie, więc żadnego dalszego poszerzania Pułaskiego nie będzie. Koniec kropka.
Nick.(gość)
@
Stanley
(gość)
Jako kierowca przejeżdżający  czasem ul. Małachowskiego, chciałbym "pogratulować"radnym, którzy zablokowali jej poszerzenie .Życzę im, żeby codziennie stali w korku, który się tam tworzy.
A co zmieni poszerzenie. Jak dalej to pod wiadukt leci albo w jeden pas.
Stanley(gość)
Jako kierowca przejeżdżający  czasem ul. Małachowskiego, chciałbym "pogratulować"radnym, którzy zablokowali jej poszerzenie .Życzę im, żeby codziennie stali w korku, który się tam tworzy.
Benq(gość)
Madzia to są kompletne rudery w dodatku łapę na tym będzie miała konserwa, więc aż tak wielka okazja to nie była, patrząc, ze nie można tego zburzyć. Nie daje ci do myślenia, że cena osiągnięta w tym przetargu w stosunku do ceny wywoławczej nie była zbyt wielka.
Madzia(gość)
Myślałam, że te kamienice zostaną sprzedane za więcej.
Raf(gość)
To teraz tylko przebudowa po "wrocławsku", cena 15 km2 mieszkania i deweloper zadowolony. Miasto przytuli kolejne miliony, a kilkaset metrów ul. Pułaskiego dalej będzie przypominać trzeci świat.

Najnowsze artykuły

Trzy firmy chcą remontować most Zwierzyniecki we Wrocławiu
Poznaliśmy oferty trzech firm, które zainteresowane są przeprowadzeniem remontu 123-letniego mostu Z...
Rynek magazynowy w Łodzi – logistyczne serce Polski
Polska Centralna to trzeci do co wielkości rynek magazynowy w Polsce, a także jeden z najważniejszyc...
Łódź: Ulica Wydmowa przeszła remont
Inwestycja została zrealizowana w ramach programu Plan dla Osiedli. Prace obejmowały odcinek od ulic...
Kraków: Mieszkańcy zdecydowali – wyniki głosowania 7. edycji Budżetu Obywatelskiego
Zrealizowanych zostanie 195 projektów na łączną kwotę 32 mln złotych. Najwięcej zwycięskich zadań do...
Kraków: tereny pod kolejowymi estakadami zostaną zagospodarowane
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. powołały zespół z udziałem miasta, którego zadaniem jest przygotowan...
Miasto sprzedaje atrakcyjną działkę tuż obok Dworca Głównego PKP. Znamy nową datę przetargu
Magistrat wystawia na sprzedaż nieruchomość położoną blisko zbiegu ulic Gwarnej i Kościuszki. Liczy...
Wrocław najbardziej aktywnym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Największe polskie miasta regionalne już drugi raz w tym roku wyprzedziły Warszawę pod względem iloś...
Znane wyniki głosowania w Legnickim Budżecie Obywatelskim 2020
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego do głosowania zakwalifikowało się 41 projektów z 11 obs...
W gminie Miękinia powstaje nowoczesna fabryka z branży budownictwa
Na ponad 17-hektarowej nieruchomości w gminie Miękinia powstaje fabryka prefabrykacji elementów beto...
Żabka inwestuje na Dolnym Śląsku
Żabka Polska, mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, w tym roku dokonała największych w swojej...