W czwartek, 15 października rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż kilku przedwojennych kamienic stojących wzdłuż ul. Pułaskiego we Wrocławiu. Budynki od lat stały opuszczone i nie były zamieszkane.
Postępowaniem przetargowym objęte były następujące budynki: ul. Kazimierza Pułaskiego 69-81, 73a, 73b, 75a, 77a, ul. Małachowskiego 24. Znajduje się w nich ponad 150 lokali mieszkalnych i usługowych. Miasto sprzedawało wszystkie te kamienice w ramach jednego przetargu.
UM Wrocławia
REKLAMA
Przypomnijmy, magistrat ogłosił 24 lipca przetarg na sprzedaż nieruchomości na wrocławskim Przedmieściu Oławskim. Składały się na nią działki nr 90/14 (371 mkw.) i 90/17 (7 294 mkw.), o łącznej powierzchni 7 665 mkw. Cena wywoławcza wynosiła 15 mln zł (większa z parceli, stanowiąca 90,3% wartości nieruchomości, jest zwolniona z podatku VAT).
Nowym właścicielem została firma Omega Osada Sportowa Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, która zaoferowała kwotę w wysokości 17 mln 150 tys. zł. Jest to spółka należąca do znanego na rynku wrocławskim dewelopera Omega Buildings Sp. z o. o. B Sp.k
Jest to grupa, która realizuje inwestycje deweloperskie we Wrocławiu i podwrocławskim Smolcu. W branży działa od 2012 roku.
W sprzedawanych budynkach mieści się 136 lokali mieszkalnych (o pow. użytkowej około 7 900 mkw.) i 18 użytkowych (ok. 628 mkw.). W kamienicy przy ul. Małachowskiego 24 są/były zameldowane dwie osoby (miały wydać lokal do końca lipca), a przy Pułaskiego 75a i 77a osiem ludzi (postępowanie o wymeldowanie toczy się z urzędu).
Miały być wyburzenia
Dyskusja dotycząca wyburzenia zabudowy w tym obszarze toczyła się już kilkanaście lat temu. Miasto planowało początkowo tym zająć się tym do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, a następnie w kolejnych kilku latach. Zamierzało poszerzyć drogę i wydzielić torowisko tramwajowe. Do tego jednak nie doszło.
Sprzeciwili się miejscy aktywiści. Wskazywali na potrzebę zachowania zabytkowej zabudowy we Wrocławiu. Miasto posłuchało ich głosu w 2017 roku i przystąpiło do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni uchwalili go w październiku rok później.
Aktualny MPZP nie dopuszcza wyburzenia zlokalizowanych w tym miejscu budynków wpisanych do ewidencji zabytków, m.in. przy ul. Pułaskiego 73-81 (wraz z oficynami) oraz przy Małachowskiego 24. Chroni je w zakresie gabarytów, formy dachów i architektonicznej, podziału okiennego oraz układu i artykulacji elewacji frontowych. Pierwsze dwie kondygnacje nadziemne mają zająć usługi (m.in. biura, obiekty gastronomiczne i poradnie medyczne). Wyżej mogą powstać również mieszkania.
Więcej zdjęć w galerii.
Współpraca: Mariusz Bartodziej