Miasto sprzeda przedwojenne kamienice w pobliżu Ostrowa Tumskiego i Placu Grunwaldzkiego źródło: Urząd Miejski we Wrocławiu

Miasto sprzeda przedwojenne kamienice w pobliżu Ostrowa Tumskiego i Placu Grunwaldzkiego

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA
Gmina Wrocław zamierza w listopadzie sprzedać przedwojenne kamienice przy ul. Szczytnickiej. Chodzi o trzy kamienice o numerach 29, 29a i 31.
Przetarg dotyczyć będzie działki nr 11/13, obręb AM-35 Plac Grunwaldzki. Powierzchnia działki wynosi 1060 mkw. Nieruchomość zabudowana jest trzema budynkami mieszkalno-usługowymi w zabudowie zwartej kamienicowej, obiektem gospodarczym usytuowanym na zapleczu ul. Szczytnickiej 31 oraz budynkami gospodarczymi w zabudowie szeregowej o łącznej powierzchni zabudowy ok. 668 mkw., przeznaczonymi do remontu. Budynki mieszkalno-usługowe posiadają pięć kondygnacji nadziemnych i piwnice. Kamienice ujęte są w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia. Nieruchomość znajduje się na obszarze, dla którego nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 
Urząd Miejski we Wrocławiu
Urząd Miejski we Wrocławiu
Urząd Miejski we Wrocławiu
Urząd Miejski we Wrocławiu
W związku z trwałym odcięciem przyłączy od sieci wodociągowej do budynków przy ul. Szczytnickiej 29 i 29a, Nabywca zobowiązany będzie wystąpić do MPWiK S.A. o uzgodnienie budowy nowych przyłączy do tych budynków
REKLAMA
Przetarg ustny nieograniczony odbędzie się 30 listopada 2020 r., o godz.10. Miasto ustaliło cenę wywoławczą na 5 milionów złotych. 
Urząd Miejski we Wrocławiu
Urząd Miejski we Wrocławiu

Kamienice przy ul. Pułaskiego już sprzedane

15 października rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż kilku przedwojennych kamienic stojących wzdłuż ul. Pułaskiego we Wrocławiu. Budynki od lat stały opuszczone i nie były zamieszkane.

Postępowaniem przetargowym objęte były następujące budynki: ul. Kazimierza Pułaskiego 69-81, 73a, 73b, 75a, 77a, ul. Małachowskiego 24. Znajduje się w nich ponad 150 lokali mieszkalnych i usługowych. Miasto sprzedawało wszystkie te kamienice w ramach jednego przetargu.


Przypomnijmy, magistrat ogłosił 24 lipca przetarg na sprzedaż nieruchomości na wrocławskim Przedmieściu Oławskim. Składały się na nią działki nr 90/14 (371 mkw.) i 90/17 (7 294 mkw.), o łącznej powierzchni 7 665 mkw. Cena wywoławcza wynosiła 15 mln zł (większa z parceli, stanowiąca 90,3% wartości nieruchomości, jest zwolniona z podatku VAT).

Nowym właścicielem została firma Omega Osada Sportowa Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, która zaoferowała kwotę w wysokości 17 mln 150 tys. zł. Jest to spółka należąca do znanego na rynku wrocławskim dewelopera Omega Buildings Sp. z o. o. B Sp.k
Jest to grupa, która realizuje inwestycje deweloperskie we Wrocławiu i podwrocławskim Smolcu. W branży działa od 2012roku. 

W sprzedawanych budynkach mieści się 136 lokali mieszkalnych (o pow. użytkowej około 7 900 mkw.) i 18 użytkowych (ok. 628 mkw.). W kamienicy przy ul. Małachowskiego 24 są/były zameldowane dwie osoby (miały wydać lokal do końca lipca), a przy Pułaskiego 75a i 77a osiem ludzi (postępowanie o wymeldowanie toczy się z urzędu).


Miały być wyburzenia

Dyskusja dotycząca wyburzenia zabudowy w tym obszarze toczyła się już kilkanaście lat temu. Miasto planowało początkowo tym zająć się tym do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, a następnie w kolejnych kilku latach. Zamierzało poszerzyć drogę i wydzielić torowisko tramwajowe. Do tego jednak nie doszło.

Sprzeciwili się miejscy aktywiści. Wskazywali na potrzebę zachowania zabytkowej zabudowy we Wrocławiu. Miasto posłuchało ich głosu w 2017 roku i przystąpiło do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni uchwalili go w październiku rok później.



Aktualny MPZP nie dopuszcza wyburzenia zlokalizowanych w tym miejscu budynków wpisanych do ewidencji zabytków, m.in. przy ul. Pułaskiego 73-81 (wraz z oficynami) oraz przy Małachowskiego 24. Chroni je w zakresie gabarytówformy dachów i architektonicznejpodziału okiennego oraz układu i artykulacji elewacji frontowych. Pierwsze dwie kondygnacje nadziemne mają zająć usługi (m.in. biura, obiekty gastronomiczne i poradnie medyczne). Wyżej mogą powstać również mieszkania.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Dj(gość)
STOP GENTRYFIKACJI!
Inwestorzy(gość)
Dziwne że morawiecki sto tysięcy wszystkiego nie kupił
REKLAMA