Miasto sprzedało zabytkowe kamienice przy ulicy Szczytnickiej. Co dalej z działającym tam squatem? źródło: UM Wrocławia

Miasto sprzedało zabytkowe kamienice przy ulicy Szczytnickiej. Co dalej z działającym tam squatem?

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA
Gmina Wrocław sprzedała w środę, 9 grudnia zabytkowe, przedwojenne kamienice przy ulicy Szczytnickiej we Wrocławiu, znajdujące się zaledwie kilkaset metrów od Ostrowa Tumskiego o Placu Grunwaldzkiego. Jedna ze sprzedanych kamienic (numer 29) została zamieniona kilkanaście tygodni temu w squat.
Miasto ustaliło cenę wywoławczą na 5 000 000 zł. Wadium w tym przetargu wpłacił tylko jeden zainteresowany. Przetarg wygrała firma WR Home sp. z o.o. z miejscowości Ząbki pod Warszawą, oferując za nieruchomość kwotę  5 050 000 zł. Właścicielem firmy jest Pan Daniel Balla, który od lat działa w branży nieruchomości. Firma WR Home jest powiązana z WRI Investment sp. z o.o. sp. k. (White Red Investment), która zajmuje się inwestycjami komercyjnymi i mieszkaniowymi oraz zakupem nieruchomości. 
Przetarg dotyczył działki nr 11/13, obręb AM-35 Plac Grunwaldzki. Powierzchnia działki wynosi 1060 mkw. Nieruchomość zabudowana jest trzema budynkami mieszkalno-usługowymi w zabudowie zwartej kamienicowej, obiektem gospodarczym usytuowanym na zapleczu ul. Szczytnickiej 31 oraz budynkami gospodarczymi w zabudowie szeregowej o łącznej powierzchni zabudowy ok. 668 mkw., przeznaczonymi do remontu. Budynki mieszkalno-usługowe posiadają pięć kondygnacji nadziemnych i piwnice. Kamienice ujęte są w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia. 
Nieruchomość znajduje się na obszarze, dla którego nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z trwałym odcięciem przyłączy od sieci wodociągowej do budynków przy ul. Szczytnickiej 29 i 29a, nowy właściciel zobowiązany będzie wystąpić do MPWiK S.A. o uzgodnienie budowy nowych przyłączy do tych budynków
Urząd Miejski we Wrocławiu
Urząd Miejski we Wrocławiu
Pierwotnie przetarg miał się odbyć 30 listopada, został jednak przesunięty na 9 grudnia ze względu na konieczność dokonania pewnych istotnych zmian w umowie sprzedaży tej nieruchomości. I tak,
  • w punkcie 34 dokonano zmiany z "Wydanie nieruchomości wraz z budynkami nastąpi w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości protokołem zdawczo-odbiorczym na: "Wydanie nieruchomości wraz z budynkami następuję z chwilą podpisania umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości". 
  • dodano także punkt 39 w brzmieniu: "Budynek położony przy ul. Szczytnickiej 29 został zajęty przez nieuprawnione osoby, w związku z tym dostęp do budynku nie jest możliwy. Nabywca nieruchomości nie będzie wnosił roszczeń wobec Gminy Wrocław związanych z nieuprawnionym zajęciem przez osoby trzecie budynku przy ul. Szczytnickiej 29 oraz jego stanem faktycznym. Doprowadzenie do przejęcia budynku przy ul. Szczytnickiej 29 będzie się odbywać staraniem i kosztem Nabywcy".
Oznacza to, że teraz to nowy właściciel tej nieruchomości będzie musiał się zająć przejęciem jednej z kamienic (numer 29), w której działa squat, zamieszkiwany przez grupę osób, które nie chcą opuścić tego budynku.
Urząd Miejski we Wrocławiu
UM Wrocławia
UM Wrocławia

To nie jedyna inwestycja Daniela Balla we Wrocławiu

Właścicielem firmy WR Home sp. z o.o., która zakupiła nieruchomość przy ul. Szczytnickiej jest Pan Daniel Balla, który od lat działa w branży nieruchomości. Firma ta jest powiązana z WRI Investment sp. z o.o. sp. k. (White Red Investment), która zajmuje się inwestycjami komercyjnymi i mieszkaniowymi oraz zakupem nieruchomości. 
We Wrocławiu przygotowuje od pewnego czasu dużą i prestiżową inwestycję tuż przy Dworcu Głównym PKP, na terenie najstarszego dworca kolejowego w Polsce - Dworca Górnośląskiego i terenu odkupionego od Poczty Polskiej przy ul. Małachowskiego 11.
Nowy Silver Tower Center?

Firma WRI Investment wylicytowała we wrześniu 2018 roku prawo użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Małachowskiego 11 podczas przetargu Poczty Polskiej S.A. Cena wywoławcza wynosiła 2 mln 750 tys. zł netto. Zwycięzca zaoferował 2 mln 780 tys. zł (3 mln 419 tys. zł brutto). Do przeniesienia własności doszło w czerwcu rok temu.Powierzchnia działki nr 4/1 wynosi 2 804 mkw. Część parceli jest wpisana do rejestru zabytków jako "układ torowy w zespole dawnego dworca pocztowego". Deweloper chce zrealizować biurowiec wielofunkcyjnym parterem, nawiązujący architekturą do pobliskiego Silver Tower Center. Planowała rozpocząć budowę w III kwartale 2020 r (prace jednak do dnia 10 grudnia jeszcze się nie rozpoczęły). Wysokość budynku jest uzależniona od uzgodnień z konserwatorem.

Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.Zwycięska koncepcja wyłoniona przed rokiem

W maju ubiegłego roku został rozstrzygnięty konkurs, zorganizowany przez SARP O/Wrocław i magistrat, na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obszaru pokolejowego zlokalizowanego wzdłuż ul. Małachowskiego. Wpłynęło 26 prac. Pięć z nich zostało wyróżnionych.

Pierwszą nagrodę, wartą 15 tys. zł, zdobył wrocławski zespół: Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska i Anna Okoń – za "trafną i lapidarną" odpowiedź na problematykę zagadnienia. Jury zwróciło uwagę na bogate powiązania przestrzeni publicznych oraz na wprowadzenie "nowych funkcjonalności i miejskiej oferty".

Pomysły zwycięzców i pozostałych wyróżnionych są liczne i różne. Zakładają m.in. budowę czterech wysokich budynków oraz nadbudowę poczty, która wraz z Silver Tower Center stworzyłaby "bramę" Przedmieścia Oławskiego. Nowe obiekty pełniłyby funkcję usługową miejskiego zielonego tarasu (pod targi, koncerty, czy kino letnie), a zrewitalizowany Dworzec Górnośląski stałby się galerią sztuki


Współpraca: Mariusz Bartodziej

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Jan Augustynowski
No i to jest doskonała wiadomość! Czekam jeszcze na remont Szczytnickiej, a najlepiej usunięcie samochodów przynajmniej z fragmentu od Miłej do Polaka! :)

Najnowsze artykuły

Hala Rychtalska – połączona z kompleksem Browarów Wrocławskich – wystawiona na sprzedaż! Miejsce z ogromnym potencjałem inwestycyjnym do nabycia w przetargu
W dniu 29 lipca 2021 r. został ogłoszony przetarg przez Altona Investments Sp. z o.o. (Grupa Kapitał...
Osiedle Hemara – drugi etap w dobrej cenie – mieszkania w warszawskiej Zielonej Białołęce od PROFIT Development [FILM]
To ostatnie mieszkania drugiego etapu inwestycji, które można kupić w tej wyjątkowej inwestycji od P...
Ponad 155-metrowa wieża Skysawa w Warszawie osiągnęła docelową wysokość
40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża kompleksu biurowo-handlo...
Sol Marina w Gdańsku powiększy się o dwa etapy
Luksusowy kompleks Sol Marina, położony na gdańskim wybrzeżu, będzie rozbudowywany. Dekpol Deweloper...
W centrum Poznania startuje inwestycja Słowackiego 7
W stolicy Wielkopolski powstanie kameralny budynek wielorodzinny Słowackiego 7 z 61 mieszkaniam...
Warszawa: Na Ursynowie powstaje biurowiec PID [WIZUALIZACJE]
W Warszawie przy ul. Poleczki 32 na Ursynowie powstaje nowy czteropiętrowy budynek usługowo-biurowy...
W Zabrzu pojawi się kolejny nowy inwestor
Sprzedana została przedostatnia z działek na terenie podstrefy ekonomicznej w Zabrzu. Grunt o powier...
W podwrocławskiej Długołęce powstanie park handlowy [WIZUALIZACJE]
W podwrocławskiej Długołęce, kilka kilometrów od granic administracyjnych Wrocławia powstanie nowy p...
MLP Poznań West zostanie rozbudowany
MLP Group podpisało umowę z poznańską spółką W.P.I.P. na rozbudowę projektu MLP Poznań West w Dąbrów...
W podwrocławskiej Sobótce ma powstać Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy [WIZUALIZACJE]
Pod Wrocławiem, w Sobótce ma powstać nowoczesny, duży szosowy tor kolarski. Ma to być jedyny taki ob...