Nikt nie chce kupić zabytkowej kamienicy przy Ruskiej. Inne budynki też czekają

Nikt nie chce kupić zabytkowej kamienicy przy Ruskiej. Inne budynki też czekają

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Fiaskiem zakończyła się kolejna próba sprzedaży kamienicy przy ulicy Ruskiej. Na nowych właścicieli czekają też inne zabytkowe wrocławskie budynki.
REKLAMA
Magistrat od dłuższego czasu szuka kupca na zabytkową, pięciokondygnacyjną kamienice przy ulicy Ruskiej 32/33 o powierzchni użytkowej około 1400 metrów kwadratowych. 

Po raz pierwszy – bezskutecznie – miasto próbowało sprzedać ten budynek w zeszłym roku. Fiaskiem zakończył się też niedawny, zakończony pod koniec lipca kolejny przetarg. 

Kolejne postępowanie zaplanowano na 28 października. Cena wywoławcza, podobnie jak w poprzednich przypadkach, wynosiła 5,5 mln złotych.

Licytacja nie odbyła się, nikt nie wpłacił wadium – wyjaśnia Katarzyna Sarka z biura prasowego wrocławskiego magistratu.W kamienicy mogą powstać biura czy lokale usługowe, a zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, mieszkalnictwo dopuszczone jest wyłącznie powyżej pierwszej kondygnacji naziemnej.

Inne zabytkowe budynki też czekają

Jak niedawno donosiliśmy, miasto szuka też chętnych na zakup nieruchomości przy ulicy Ptasiej 22 na Nadodrzu. 
Stojąca na działce kamienica jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Nieruchomość przeznaczona jest na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, mogą tam powstać także m.in. biura, hotel albo restauracja.

Jesienią 2014 roku w okolicy tej kamienicy Steven Spielberg kręcił film "Most szpiegów", w którym rolę główną zagrał Tom Hanks.Tuż przy budynku znajdował się dawny basen przeciwpożarowy, który w filmie Spielberga udawał wejście do berlińskiego metra. Po zakończeniu zdjęć, zbiornik wyburzono, a w tym miejscu powstał parking.

Cena wywoławcza została ustalona na 4,4 mln złotych. Przetarg odbędzie się 16 grudnia 2016 roku.

Od dłuższego czasu miasto próbuje pozbyć się także wpisanego do rejestru zabytków, dwu- i trzykondygnacyjnego budynku przy ulicy Pawła Włodkowica 15-17. Łączna powierzchnia obiektu to 1672 metrów kwadratowych, a całej działki – 2716 metrów kwadratowych.Budynek już kilkukrotnie wystawiano na sprzedaż – do tej pory cena wywoławcza za każdym razem wynosiła 3,8 mln złotych. Teraz urzędnicy nieco obniżyli swoje oczekiwania, bo potencjalny kupiec musi wyłożyć co najmniej 3 mln 420 tys. złotych. Przetarg odbędzie się 3 listopada 2016 roku.

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, mogą tam powstać obiekty kongresowe i konferencyjne, hotele czy gastronomia.

Przypomnijmy z kolei, że niedawno urzędnicy znaleźli kupca inną zabytkową kamienicę na Nadodrzu – przy ulicy Stanisława Dubois 3Przetarg wygrała spółka Agricola-Hale z Kędzierzyna-Koźla, która zaproponowała cenę 2,6 mln złotych. Ten pięciokondygnacyjny budynek przeznaczony jest na mieszkania, a na parterze mogą powstać lokale usługowe i gastronomiczne.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA