Zabytkowe kamienice i atrakcyjne działki. Co sprzedaje miasto?źródło: UM Wrocławia

Zabytkowe kamienice i atrakcyjne działki. Co sprzedaje miasto?

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA

Wrocławski magistrat ma bardzo pokaźną bazę nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Sprawdziliśmy, co aktualnie znajduje się w ofercie i wybraliśmy najciekawsze miejskie budynki i działki, które czekają na nowych właścicieli.

Zabytkowe kamienice przy Włodkowica, Dubois i Ruskiej

Od dłuższego czasu miasto próbuje pozbyć się wpisanego do rejestru zabytków, dwu- i trzykondygnacyjnego budynku przy ulicy Pawła Włodkowica 15-17. Łączna powierzchnia obiektu to 1672 metrów kwadratowych, a całej działki – 2716 metrów kwadratowych.

Budynek już kilkukrotnie wystawiano na sprzedaż – do tej pory cena wywoławcza za każdym razem wynosiła 3,8 mln złotych. Teraz urzędnicy nieco obniżyli swoje oczekiwania, bo potencjalny kupiec musi wyłożyć co najmniej 3 mln 420 tys. złotych. Przetarg odbędzie się 3 listopada 2016 roku.

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, mogą tam powstać obiekty kongresowe i konferencyjne, hotele czy gastronomia.

To trudny teren, dla konesera. Liczymy, że powstanie tam hotel butikowy – tłumaczył w 2014 roku Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Miasto ma do sprzedania jeszcze jedną kamienicę przy ulicy Włodkowica, gdzie może powstać hotel. Chodzi o budynek pod numerem 23 – przetarg nie został jednak jeszcze ogłoszony, nie znamy też wyceny nieruchomości.

Na nowego właściciela czeka też pięciokondygnacyjna, ujęta w gminnej ewidencji zabytków kamienica przy ulicy Stanisława Dubois 3 o łącznej powierzchni użytkowej około 976 metrów kwadratowych. W tym przypadku miasto też już kilkukrotnie próbowało sprzedać ten budynek – cena wywoławcza sukcesywnie spada i obecnie wynosi 2 mln 574 tys. złotych.

UM Wrocławia

Kamienica przeznaczona jest na mieszkania, a na parterze mogą powstać lokale usługowe i gastronomiczne. Termin przetargu to 5 września 2016 roku.

Urzędnicy szukają też kupca na inną zabytkową kamienicę w centrum miasta – chodzi o pięciokondygnacyjny budynek przy ulicy Ruskiej 32/33 o powierzchni użytkowej około 1400 metrów kwadratowych.

Po raz pierwszy – bezskutecznie – miasto próbowało sprzedać go w zeszłym roku. Fiaskiem zakończył się też niedawny, zakończony pod koniec lipca kolejny przetarg. Teraz magistrat podejmuje kolejną próbę – cena wywoławcza to, podobnie jak w poprzednich przypadkach, 5,5 mln złotych. O tym, czy znajdą się chętni, przekonamy się 28 października 2016 roku.

REKLAMA
UM Wrocławia

W kamienicy mogą powstać biura czy lokale usługowe.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, mieszkalnictwo dopuszcza się wyłącznie powyżej pierwszej kondygnacji naziemnej – podkreślają w magistracie.

Atrakcyjne działki pod mieszkania i usługi

Na nowych właścicieli czekają też atrakcyjne, niezabudowane działki, które powinny stać się łakomym kąskiem dla deweloperów.

Za co najmniej 3 mln 610 tys. złotych magistrat chce sprzedać teren o powierzchni 11 082 metrów kwadratowych przy zbiegu ulicy Kościańskiej i Złotnickiej na Złotnikach. Działka przeznaczona jest pod zabudowę wielorodzinną. Przetarg zaplanowano na 2 września 2016 roku.

Nieruchomości położona jest blisko przystanków komunikacji miejskiej, przy wylocie na Zieloną Górę, w okolicy żłobek, przedszkole i szkoła podstawowa – wyliczają urzędnicy.

Do kupienia jest też atrakcyjna działka pomiędzy ulicą Dyrekcyjną, Borowską i Glinianą o powierzchni 2 506 metrów kwadratowych.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, teren ten przeznaczy jest pod usługi – mogą tam powstać choćby biura, hotele czy pracownie artystyczne.

Cena wywoławcza to 2,5 mln złotych, a przetarg odbędzie się 30 września 2016 roku.

Przyszły nabywca musi jednak liczyć się z tym, że do 30 czerwca 2017 roku będzie tam znajdować się zaplecze budowy galerii handlowej Wroclavia, która powstaje w miejscu dworca PKS.

Na właściciela czeka też spora (powierzchnia to 14 107 metrów kwadratowych) niezabudowana działka przy ulicy Buforowej, przy zbiegu z ulicą Konduktorską. Urzędnicy wycenili ją na 4 mln 30 tys. złotych, a przetarg zaplanowano na 14 października.

To też działka przeznaczona na usługi – handel detaliczny małpowierzchniowy czy obiekty lecznictwa zwierząt. Zgodnie z MPZP, mogą tam również powstać obiekty rekreacyjne.

Z kolei pod zabudowę jednorodzinną przeznaczone są trzy inne duże nieruchomości na Brochowie, które miasto ma do sprzedania. To działki przy ulicy Irackiej o powierzchni 14 124, 8 377 i 4673 metrów kwadratowych.

Urzędnicy próbowali już je sprzedać – bez skutku – w czerwcu. Teraz obniżyli nieco ceny wywoławcze – wynoszą one odpowiednio: 2 mln 760 tys. złotych, 1 mln 616 tys. złotych i 968 tys. złotych. Przetargi zaplanowano na 10 i 20 października 2016 roku.

Magistrat szuka też kupca na działkę o powierzchni 3218 metrów kwadratowych przy ulicy Rybnickiej na Księżu Małym. Nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę jedno- i wielorodzinną, a także obiekty usługowe i opieki nad dziećmi. Cena wywoławcza to 1 mln 730 tys. złotych, a przetarg odbędzie się 28 października.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA