[Wrocław] Zabytkowe kamienice i atrakcyjne działki. Co sprzedaje miasto?źródło: UM Wrocławia

[Wrocław] Zabytkowe kamienice i atrakcyjne działki. Co sprzedaje miasto?

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA

Wrocławski magistrat ma bardzo pokaźną bazę nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Sprawdziliśmy, co aktualnie znajduje się w ofercie i wybraliśmy najciekawsze miejskie budynki i działki, które czekają na nowych właścicieli.

Zabytkowe kamienice przy Włodkowica, Dubois i Ruskiej

Od dłuższego czasu miasto próbuje pozbyć się wpisanego do rejestru zabytków, dwu- i trzykondygnacyjnego budynku przy ulicy Pawła Włodkowica 15-17. Łączna powierzchnia obiektu to 1672 metrów kwadratowych, a całej działki – 2716 metrów kwadratowych.

Budynek już kilkukrotnie wystawiano na sprzedaż – do tej pory cena wywoławcza za każdym razem wynosiła 3,8 mln złotych. Teraz urzędnicy nieco obniżyli swoje oczekiwania, bo potencjalny kupiec musi wyłożyć co najmniej 3 mln 420 tys. złotych. Przetarg odbędzie się 3 listopada 2016 roku.

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, mogą tam powstać obiekty kongresowe i konferencyjne, hotele czy gastronomia.

To trudny teren, dla konesera. Liczymy, że powstanie tam hotel butikowy – tłumaczył w 2014 roku Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Miasto ma do sprzedania jeszcze jedną kamienicę przy ulicy Włodkowica, gdzie może powstać hotel. Chodzi o budynek pod numerem 23 – przetarg nie został jednak jeszcze ogłoszony, nie znamy też wyceny nieruchomości.

Na nowego właściciela czeka też pięciokondygnacyjna, ujęta w gminnej ewidencji zabytków kamienica przy ulicy Stanisława Dubois 3 o łącznej powierzchni użytkowej około 976 metrów kwadratowych. W tym przypadku miasto też już kilkukrotnie próbowało sprzedać ten budynek – cena wywoławcza sukcesywnie spada i obecnie wynosi 2 mln 574 tys. złotych.

UM Wrocławia

Kamienica przeznaczona jest na mieszkania, a na parterze mogą powstać lokale usługowe i gastronomiczne. Termin przetargu to 5 września 2016 roku.

Urzędnicy szukają też kupca na inną zabytkową kamienicę w centrum miasta – chodzi o pięciokondygnacyjny budynek przy ulicy Ruskiej 32/33 o powierzchni użytkowej około 1400 metrów kwadratowych.

Po raz pierwszy – bezskutecznie – miasto próbowało sprzedać go w zeszłym roku. Fiaskiem zakończył się też niedawny, zakończony pod koniec lipca kolejny przetarg. Teraz magistrat podejmuje kolejną próbę – cena wywoławcza to, podobnie jak w poprzednich przypadkach, 5,5 mln złotych. O tym, czy znajdą się chętni, przekonamy się 28 października 2016 roku.

UM Wrocławia

W kamienicy mogą powstać biura czy lokale usługowe.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, mieszkalnictwo dopuszcza się wyłącznie powyżej pierwszej kondygnacji naziemnej – podkreślają w magistracie.

Atrakcyjne działki pod mieszkania i usługi

Na nowych właścicieli czekają też atrakcyjne, niezabudowane działki, które powinny stać się łakomym kąskiem dla deweloperów.

Za co najmniej 3 mln 610 tys. złotych magistrat chce sprzedać teren o powierzchni 11 082 metrów kwadratowych przy zbiegu ulicy Kościańskiej i Złotnickiej na Złotnikach. Działka przeznaczona jest pod zabudowę wielorodzinną. Przetarg zaplanowano na 2 września 2016 roku.

Nieruchomości położona jest blisko przystanków komunikacji miejskiej, przy wylocie na Zieloną Górę, w okolicy żłobek, przedszkole i szkoła podstawowa – wyliczają urzędnicy.

Do kupienia jest też atrakcyjna działka pomiędzy ulicą Dyrekcyjną, Borowską i Glinianą o powierzchni 2 506 metrów kwadratowych.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, teren ten przeznaczy jest pod usługi – mogą tam powstać choćby biura, hotele czy pracownie artystyczne.

Cena wywoławcza to 2,5 mln złotych, a przetarg odbędzie się 30 września 2016 roku.

Przyszły nabywca musi jednak liczyć się z tym, że do 30 czerwca 2017 roku będzie tam znajdować się zaplecze budowy galerii handlowej Wroclavia, która powstaje w miejscu dworca PKS.

Na właściciela czeka też spora (powierzchnia to 14 107 metrów kwadratowych) niezabudowana działka przy ulicy Buforowej, przy zbiegu z ulicą Konduktorską. Urzędnicy wycenili ją na 4 mln 30 tys. złotych, a przetarg zaplanowano na 14 października.

To też działka przeznaczona na usługi – handel detaliczny małpowierzchniowy czy obiekty lecznictwa zwierząt. Zgodnie z MPZP, mogą tam również powstać obiekty rekreacyjne.

Z kolei pod zabudowę jednorodzinną przeznaczone są trzy inne duże nieruchomości na Brochowie, które miasto ma do sprzedania. To działki przy ulicy Irackiej o powierzchni 14 124, 8 377 i 4673 metrów kwadratowych.

Urzędnicy próbowali już je sprzedać – bez skutku – w czerwcu. Teraz obniżyli nieco ceny wywoławcze – wynoszą one odpowiednio: 2 mln 760 tys. złotych, 1 mln 616 tys. złotych i 968 tys. złotych. Przetargi zaplanowano na 10 i 20 października 2016 roku.

Magistrat szuka też kupca na działkę o powierzchni 3218 metrów kwadratowych przy ulicy Rybnickiej na Księżu Małym. Nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę jedno- i wielorodzinną, a także obiekty usługowe i opieki nad dziećmi. Cena wywoławcza to 1 mln 730 tys. złotych, a przetarg odbędzie się 28 października.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

MPK Wrocław rozstrzygnęło przetarg na zakup kolejnych nowych tramwajów. Jakie wybrano?
MPK Wrocław rozstrzygnęło przetarg na 24 nowe tramwaje niskopodłogowe. Wybrano ofertę firmy PESA Byd...
Ponad 500 osób znajdzie pracę w nowej fabryce Valeo Siemens eAutomotive w Czechowicach-Dziedzicach
Valeo Siemens eAutomotive, czołowy dostawca silników i technologii do samochodów elektrycznych oraz...
W Gdańsku ruszyła budowa fabryki Northvolt. Będzie praca dla 500 osób
W Gdańsku, na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontene...
Bułgarska firma outsourcingowa Pontica Solutions postawiła na Kraków
Bułgarska firma Pontica Solutions świadcząca usługi z zakresu BPO (Business Process Outsourcing) i I...
W Krakowie powstaje kompleks Fabryczna City [FILM + ZDJĘCIA]
W dzielnicy Grzegórzki przy ul. Pokoju, Fabrycznej powstaje jeden z największych kompleksów biurowo-...
We Wrocławiu trwa przebudowa pierwszego fragmentu ulicy Pomorskiej [ZDJĘCIA]
We Wrocławiu trwa przebudowa pierwszego fragmentu ulicy Pomorskiej – od mostu Pomorskiego do ulicy C...
Sieć Badawcza Łukasiewicz i Politechnika Wrocławska przyspieszą rozwój technologiczny Dolnego Śląska
Politechnika Wrocławska dołącza do grona partnerów akademickich Sieci Badawczej Łukasiewicz. Współpr...
Katowice: Spółka SIG relokuje oddział i zwiększa najmowaną powierzchnię
Spółka SIG, która od ponad 25 lat oferuje na polskim rynku materiały budowlane, zdecydowała się na r...
Podsumowanie III kwartału 2021 roku na rynku powierzchni magazynowych w Polsce
W trzecim kwartale 2021 roku do użytku oddano prawie 1,08 mln mkw. powierzchni przemysłowej (w ramac...
Allegro powiększa swoje biura w Fabryce Norblina. Powierzchnia biurowa w całości wynajęta
Największy najemca Fabryki Norblina – grupa Allegro – zdecydował się powiększyć swoją dotychczasową...