Wreszcie znajdą kupca na zabytkowy budynek przy Włodkowica? Ma tam być hotelźródło: UM Wrocławia

Wreszcie znajdą kupca na zabytkowy budynek przy Włodkowica? Ma tam być hotel

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że urzędnikom wreszcie uda się znaleźć nowego właściciela dla zabytkowego budynku przy ulicy Włodkowica. W tym miejscu może powstać hotel.

Miasto od dłuższego czasu próbuje pozbyć się wpisanego do rejestru zabytków, dwu- i trzykondygnacyjnego budynku przy ulicy Pawła Włodkowica 15-17. Łączna powierzchnia obiektu to 1672 metrów kwadratowych, a całej działki – 2716 metrów kwadratowych.

Budynek już kilkukrotnie wystawiano na sprzedaż – do tej pory cena wywoławcza za każdym razem wynosiła 3,8 mln złotych. Teraz urzędnicy nieco obniżyli swoje oczekiwania, bo potencjalny kupiec musi wyłożyć co najmniej 3 mln 420 tys. złotych. 

Pierwsza część przetargu odbyła się 3 listopada.

Wpłynęła jedna oferta. Kolejną część przetargu zaplanowano na przyszły tydzień, do 17 listopada powinniśmy już znać rozstrzygnięcie – mówi w rozmowie z portalem InvestMap.pl Katarzyna Sarka z biura prasowego magistratu.

Urzędnicy na razie nie zdradzają, kto złożył tę jedyną ofertę. 

Miejsce pod hotel

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, w budynku przy ulicy Włodkowica mogą powstać obiekty kongresowe i konferencyjne, hotele czy gastronomia.

– To trudny teren, dla konesera. Liczymy, że powstanie tam hotel butikowy – tłumaczył w 2014 roku Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Miasto ma do sprzedania jeszcze jedną kamienicę przy ulicy Włodkowica. Chodzi o budynek pod numerem 23 – przetarg nie został jednak jeszcze ogłoszony, nie znamy też wyceny nieruchomości.

Inne zabytkowe budynki też czekają
REKLAMA
Magistrat od dłuższego czasu szuka także kupca na zabytkową, pięciokondygnacyjną kamienice przy ulicy Ruskiej 32/33 o powierzchni użytkowej około 1400 metrów kwadratowych.

Pod koniec października kolejny przetarg na ten budynek, wyceniany na 5,5 mln złotych, zakończył się fiaskiem.

W kamienicy mogą powstać biura czy lokale usługowe, a zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, mieszkalnictwo dopuszczone jest wyłącznie powyżej pierwszej kondygnacji naziemnej.Miasto szuka też chętnych na zakup nieruchomości przy ulicy Ptasiej 22 na Nadodrzu. 

Stojąca na działce kamienica jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Nieruchomość przeznaczona jest na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, mogą tam powstać także m.in. biura, hotel albo restauracja.

Jesienią 2014 roku w okolicy tej kamienicy Steven Spielberg kręcił film "Most szpiegów", w którym rolę główną zagrał Tom Hanks.

Tuż przy budynku znajdował się dawny basen przeciwpożarowy, który w filmie Spielberga udawał wejście do berlińskiego metra. Po zakończeniu zdjęć, zbiornik wyburzono, a w tym miejscu powstał parking.

Cena wywoławcza została ustalona na 4,4 mln złotych. Przetarg odbędzie się 16 grudnia 2016 roku.Przypomnijmy z kolei, że niedawno urzędnicy znaleźli kupca inną zabytkową kamienicę na Nadodrzu – przy ulicy Stanisława Dubois 3Przetarg wygrała spółka Agricola-Hale z Kędzierzyna-Koźla, która zaproponowała cenę 2,6 mln złotych. 

Ten pięciokondygnacyjny budynek przeznaczony jest na mieszkania, a na parterze mogą powstać lokale usługowe i gastronomiczne.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA