Zabytkowa kamienica przy Włodkowica sprzedana za prawie 5 mln złotychfot. investphoto.pl

Zabytkowa kamienica przy Włodkowica sprzedana za prawie 5 mln złotych

Wrocław
REKLAMA
Za trzecim razem magistratowi wreszcie udało się znaleźć kupca na budynek przy ulicy Włodkowica 23. Kamienica zostanie sprzedana za niespełna 5 mln złotych.
Przypomnijmy, przy pierwszych dwóch przetargach, cena wywoławcza wynosiła 5 mln 350 tys. złotych. Jednak zarówno pierwsza (pod koniec maja), jak i druga (pod koniec sierpnia) próba sprzedaży, zakończyły się fiaskiem.
Przy trzecim podejściu miasto obniżyło cenę wywoławczą do 4,9 mln złotych. Przyniosło to efekt.

Do licytacji stanął jeden zainteresowany, który zaproponował minimalną wysokość postąpienia, czyli 49 tys. złotych – tłumaczy Maja Wysocka z biura prasowego magistratu.

Nieruchomość zostanie więc sprzedana za 4 mln 949 tys. złotych. Zwycięzca przetargu to osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą. Dlatego urzędnicy nie podają danych osobowych nowego właściciela kamienicy.

Zabytek z dwoma oficynami
Powierzchnia działki to 499 metrów kwadratowych, a stojącego na niej, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków budynku – 1171 metrów kwadratowych. Nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na usługi centrotwórcze, a funkcja mieszkaniowa dopuszczona jest od drugiej kondygnacji wzwyż.

Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. Zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków, należy zachować pierwotną dyspozycję przestrzenną nieruchomości, składającą się z budynku frontowego oraz dwóch oficyn, bez możliwości zabudowy dziedzińca. Dopuszcza się przykrycie dziedzińca przeszklonym dachem.

Konserwator zaleca też, aby zachować pierwotny kształt bryły budynku frontowego, a szczególnie kształt i nachylenie połaci dachów, a także zachować elementy dekoracji elewacji budynku frontowego oraz konstrukcję i dekorację klatki schodowej.Czterokondygnacyjna kamienica z dwoma oficynami powstała na przełomie XIX i XX wieku, po tym jak działkę kupił mistrz budowlany Heinrich Jackel. Dwie najniższe kondygnacje przeznaczone były na sklepy, a na wyższych piętrach znajdowały się po dwa sześciopokojowe mieszkania, o wysokim standardzie, zamieszkiwane przez kupców. W 2008 roku budynek wyremontowano.

Jeden zabytkowy budynek już sprzedany

Przypomnijmy, że w zeszłym roku urzędnikom udało się znaleźć kupca na inny, wpisany do rejestru zabytków budynek przy ulicy Pawła Włodkowica. Chodzi o nieruchomość pod numerem 15-17.

Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaoferowało cenę 3 mln 460 tys. złotych.Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, w tym budynku mogą powstać obiekty kongresowe i konferencyjne, hotele, mieszkania towarzyszące, gastronomia, obiekty upowszechniania kultury i obiekty sakralne czy handel detaliczny małopowierzchniowy.
REKLAMA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA