Zabytkowa kamienica przy Włodkowica czeka na nowego właścicielafot. investphoto.pl

Zabytkowa kamienica przy Włodkowica czeka na nowego właściciela

Wrocław
REKLAMA
Miasto szuka kupca na kolejny budynek przy ulicy Włodkowica. Tym razem pod młotek pójdzie zabytkowa kamienica, wyceniona na ponad 5 mln złotych.
REKLAMA
Właśnie ogłoszono przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Włodkowica 23. Powierzchnia działki to 499 metrów kwadratowych, a stojącego na niej, zabytkowego budynku – 1171 metrów kwadratowych.

Czterokondygnacyjna kamienica z dwoma oficynami powstała na przełomie XIX i XX wieku, po tym jak działkę kupił mistrz budowlany Heinrich Jackel. Dwie najniższe kondygnacje przeznaczone były na sklepy, a na wyższych piętrach znajdowały się po dwa sześciopokojowe mieszkania, o wysokim standardzie, zamieszkiwane przez kupców. W 2008 roku budynek wyremontowano. Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. Zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków, należy zachować pierwotną dyspozycję przestrzenną nieruchomości, składającą się z budynku frontowego oraz dwóch oficyn, bez możliwości zabudowy dziedzińca. Dopuszcza się przykrycie dziedzińca przeszklonym dachem.

Konserwator zaleca też, aby zachować pierwotny kształt bryły budynku frontowego, a szczególnie kształt i nachylenie połaci dachów, a także zachować elementy dekoracji elewacji budynku frontowego oraz konstrukcję i dekorację klatki schodowej.

Nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na usługi centrotwórcze, a funkcja mieszkaniowa dopuszczona jest od drugiej kondygnacji wzwyż.

Nieruchomość wyceniono na 5 mln 350 tys. złotych. Przetarg zaplanowano na 31 maja.

Jeden zabytkowy budynek już sprzedany

Przypomnijmy, że w zeszłym roku urzędnikom udało się znaleźć kupca na inny, wpisany do rejestru zabytków budynek przy ulicy Pawła Włodkowica. Chodzi o nieruchomość pod numerem 15-17.

Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaoferowało cenę 3 mln 460 tys. złotych.Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, w tym budynku mogą powstać obiekty kongresowe i konferencyjne, hotele, mieszkania towarzyszące, gastronomia, obiekty upowszechniania kultury i obiekty sakralne czy handel detaliczny małopowierzchniowy.

– To trudny teren, dla konesera. Liczymy, że powstanie tam hotel butikowy – tłumaczył w 2014 roku Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA