Zabytkowa kamienica przy Włodkowica znów idzie pod młotekfot. investphoto.pl

Zabytkowa kamienica przy Włodkowica znów idzie pod młotek

Wrocław
REKLAMA
Miasto znów próbuje znaleźć kupca na budynek przy ulicy Włodkowica. Chętni muszą liczyć się z wydatkiem ponad 5 mln złotych.
REKLAMA
Magistrat jednak nie rezygnuje i znów wystawił budynek na sprzedaż. Cena wywoławcza nie zmieniła się i wynosi 5 mln 350 tys. złotych. Przetarg zaplanowano na 30 sierpnia.
Powierzchnia działki to 499 metrów kwadratowych, a stojącego na niej budynku – 1171 metrów kwadratowych. Nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na usługi centrotwórcze, a funkcja mieszkaniowa dopuszczona jest od drugiej kondygnacji wzwyż.

Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. Zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków, należy zachować pierwotną dyspozycję przestrzenną nieruchomości, składającą się z budynku frontowego oraz dwóch oficyn, bez możliwości zabudowy dziedzińca. Dopuszcza się przykrycie dziedzińca przeszklonym dachem.

Konserwator zaleca też, aby zachować pierwotny kształt bryły budynku frontowego, a szczególnie kształt i nachylenie połaci dachów, a także zachować elementy dekoracji elewacji budynku frontowego oraz konstrukcję i dekorację klatki schodowej.Czterokondygnacyjna kamienica z dwoma oficynami powstała na przełomie XIX i XX wieku, po tym jak działkę kupił mistrz budowlany Heinrich Jackel. Dwie najniższe kondygnacje przeznaczone były na sklepy, a na wyższych piętrach znajdowały się po dwa sześciopokojowe mieszkania, o wysokim standardzie, zamieszkiwane przez kupców. W 2008 roku budynek wyremontowano.

Jeden zabytkowy budynek już sprzedany

Przypomnijmy, że w zeszłym roku urzędnikom udało się znaleźć kupca na inny, wpisany do rejestru zabytków budynek przy ulicy Pawła Włodkowica. Chodzi o nieruchomość pod numerem 15-17.

Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaoferowało cenę 3 mln 460 tys. złotych.Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, w tym budynku mogą powstać obiekty kongresowe i konferencyjne, hotele, mieszkania towarzyszące, gastronomia, obiekty upowszechniania kultury i obiekty sakralne czy handel detaliczny małopowierzchniowy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA