Wrocław: Coraz bliżej sprzedaży rzędu kamienic przy Dworcu Głównym. W grę wchodzi kilkanaście milionówfot. Jakub Zazula

Wrocław: Coraz bliżej sprzedaży rzędu kamienic przy Dworcu Głównym. W grę wchodzi kilkanaście milionów

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Zabytkowe budynki mieszkalne przy zbiegu ulic Małachowskiego i Pułaskiego miały zostać zburzone pod poszerzenie drogi. Nie doszło do tego, a aktualny plan miejscowy przewiduje ich wyremontowanie. Ma się tym zająć prywatny inwestor, który wyłoży co najmniej 15 milionów złotych.
Prezydent miasta przedstawił 22 maja wykaz (ważny do 12 czerwca) nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży (data przetargu nie jest jeszcze znana). Składają się na nią działki nr 90/14 (371 mkw.) i 90/17 (7 294 mkw.) przy ul. Pułaskiego 69-81 i Małachowskiego 24 na Przedmieściu Oławskim, o łącznej powierzchni 7 665 mkw. Cena wywoławcza wyniesie 15 mln zł (większa z parceli jest zwolniona z podatku VAT). Magistrat wprowadził ten grunt to swojej oferty rok temu.
UM Wrocławia
Zjazd na teren nieruchomości jest przewidziany wyłącznie od strony ul. Pułaskiego (na wysokości posesji nr 71). Działka nr 90/17 jest zabudowana zespołem usługowo-gospodarczych przybudówek i pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Te pierwsze (całkowicie zużyte) są przeznaczone do rozbiórki. Stopień zużycia technicznego tych drugich rzeczoznawca majątkowy ocenił na 77% (stan awaryjny). Kamienice znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. Ponadto w przypadku tej przy Małachowskiego 24 toczy się w wojewódzkim urzędzie ochrony zabytków sprawa o wpis do rejestru zabytków.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji nakazującej przeprowadzenie prac konserwatorskich lub robót budowlanych dla nieruchomości – dodają urzędnicy.
fot. Jakub Zazula

Miały być wyburzenia

Dyskusja dotycząca wyburzenia zabudowy w tym obszarze toczyła się już kilkanaście lat temu. Miasto planowało początkowo tym zająć się tym do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, a następnie w kolejnych kilku latach. Zamierzało poszerzyć drogę i wydzielić torowisko tramwajowe. Do tego jednak nie doszło.
REKLAMA
Sprzeciwili się miejscy aktywiści. Wskazywali na potrzebę zachowania zabytkowej zabudowy we Wrocławiu. Miasto posłuchało ich głosu w 2017 roku i przystąpiło do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni uchwalili go w październiku rok później.
Aktualny MPZP nie dopuszcza wyburzenia zlokalizowanych w tym miejscu budynków wpisanych do ewidencji zabytków, m.in. przy ul. Pułaskiego 73-81 (wraz z oficynami) oraz przy Małachowskiego 24. Chroni je w zakresie gabarytów, formy dachów i architektonicznej, podziału okiennego oraz układu i artykulacji elewacji frontowych. Pierwsze dwie kondygnacje nadziemne mają zająć usługi (m.in. biura, obiekty gastronomiczne i poradnie medyczne). Wyżej mogą powstać również mieszkania.
Więcej zdjęć w galerii.

Setki nowych lokali naprzeciwko

Po drugiej stronie ul. Pułaskiego dużą inwestycję szykuje Atal S.A. W kwietniu informowaliśmy, że ruszył ze sprzedażą Atal City Square. W pierwszym etapie osiedla buduje dwa ośmiopiętrowe budynki wielorodzinne z ponad 230 mieszkaniami o metrażach do 131 mkw., a także siedmiopiętrowy budynek z przeszło 120 apartamentami inwestycyjnymi. Powierzchnia największych wynosi 39 mkw. Deweloper przewidział też m.in. lokale usługowe, skwery, prawie 150 komórek lokatorskich i ponad 270 miejsc parkingowych (większość w dwupoziomowym garażu podziemnym).
fot. Jakub Zazula
materiały inwestora

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Kriss(gość)
miejscy aktywiści powinni je je wyremontować i tam mieszkać...
Mariusz Bartodziej(gość)
@
Hubert
(gość)
Czy dobrze czytam, że atal na 350 lokali przewidział 230 miejsc postojowych? Swoją drogą stan nawierzchni i chodników w ciągu od Małachowskiego do Kościuszki odbiega niewiele od stanu kamienic z oferty
Ponad 270. To dlatego, że część z lokali to tzw. apartamenty inwestycyjne na wynajem, a nie "zwykłe" mieszkania, więc wymagana liczba miejsc parkingowych jest dla nich mniejsza niż w przypadku mieszkań. Szczegółowo opisywaliśmy tę inwestycję tutaj: https://investmap.pl/wroclaw-atal-city-square-ruszyla-budowa-setek-mieszkan-i-apartamentow-inwestycyjnych-przy-dworcu-glownym-wizualizacje.a146785
Hubert(gość)
Czy dobrze czytam, że atal na 350 lokali przewidział 230 miejsc postojowych? Swoją drogą stan nawierzchni i chodników w ciągu od Małachowskiego do Kościuszki odbiega niewiele od stanu kamienic z oferty
REKLAMA