DODAJ

Wrocław: Maćków i Szczepaniak projektują dla Atalu osiedle przy Dworcu Głównym

Mieszkania i domy / Wrocław
Wrocław: Maćków i Szczepaniak
Mariusz Bartodziej
2019-07-19 07:34:08
Kilkuhektarowy teren przy ulicy Pułaskiego na Przedmieściu Oławskim służy m.in. jako parking. W planie miejscowym jest przeznaczony przede wszystkim pod zabudowę wielorodzinną, obiekty usługowe lub hotele. Ogólnopolski deweloper z Cieszyna planuje wpierw wyburzyć kilkanaście budynków. Stara się o niezbędne zgody.

Atal S.A. złożył 19 czerwca wniosek o pozwolenie na realizację przy ul. Pułaskiego 48-50 budynku wielorodzinnego z wydzieloną częścią usługową i hotelarską, a także wbudowanym garażem oraz rozbiórkę 11 obiektów. Inwestycja powstanie na działce nr 30, o powierzchni 4,11 ha.

UM Wrocławia


Do magistratu trafiły jeszcze dwie dokumentacje (18 kwietnia i 28 czerwca), każda dotyczy utworzenia bloku. Raz jako projektant jest podany Artur Szczepaniak, a innym razem Zbigniew Maćków. Atal nie zdradza na tym etapie szczegółów przedsięwzięcia, ale potwierdza, że są w nie zaangażowane oba biura architektoniczne – AP Szczepaniak Sp. z o.o. Sp. k. oraz Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.

fot. Jakub Zazula


Mieszkania, usługi, hotele?

Ogólnopolski deweloper zakupił tę nieruchomość, wraz z innymi terenami, w ubiegłym roku, o czym informowaliśmy w listopadzie. Plan miejscowy przeznacza ją przede wszystkim pod zabudowę wielorodzinną, obiekty usługowe lub hotele. Ich wysokość ma wynieść 15-24 m. Inwestor musi utworzyć drogę wewnętrzną z zielenią i ścieżką rowerową. Jeśli chodzi o miejsca postojowe, to konieczne są 1 na każde mieszkanie, 20 na 100 miejsc noclegowych w budynkach hotelowych oraz 12 na 1000 mkw. pow. użytkowej usług. Do najnowszych wrocławskich projektów tego inwestora należą osiedla Atal Oporów oraz Nowe Miasto Jagodno.

fot. Jakub Zazula


Okolica zmieni się nie do poznania

W ciągu najbliższych lat dojdzie do znaczącej transformacji tego terenu. W maju przedstawialiśmy wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obszaru pokolejowego zlokalizowanego wzdłuż ul. Małachowskiego. Najlepsze prace przewidują utworzenie nowych wież.

Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska, Anna Okoń


Stojący naprzeciwko działki Atalu kompleks miejskich kamienic trafi pod młotek. Zajmują teren o powierzchni ponad 7,6 tys. mkw. Miały zostać wyburzone już przed laty pod poszerzenie drogi. O szczegółach pisaliśmy w marcu.

fot. investphoto.pl


W sąsiedztwie terenu dewelopera z Cieszyna osiedle zbuduje Domax Development Sp. z o.o. Sp. k. Starania o uzyskanie pozwolenia na budowę rozpoczął w czerwcu ubiegłego roku.

fot. Mariusz Bartodziej


Za to w marcu informowaliśmy, że Polskie Koleje Państwowe S.A. sprzedały część zabytkowego Dworca Górnośląskiego, a Poczta Polska S.A. rozważała zbycie nieruchomości przy ul. Małachowskiego 1-9. Właściciela terenu przy ul. Małachowskiego 11 już wyłoniła. Spółka WRI Investment Sp. z o.o. Sp. k. zapłaciła 2 mln 780 tys. zł netto (3 mln 419 tys. zł brutto). Planuje budowę biurowca nawiązującego do sąsiedniego Silver Tower Center.

Materiały inwestora