W Gdańsku powstaną ekologiczne obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta [WIZUALIZACJE]

Orzech

Przy ul. Ogińskiego w Gdańsku rozpoczęto prace nad inwestycją przygotowywaną dla Gdańskiej Infrastruktury Społecznej. W ramach realizacji powstaną tu 4 budynki o konstrukcji bazującej na prefabrykowanych modułach drewnianych oraz jeden wykonany w technologii żelbetowo-murowanej. Dzięki prefabrykacji, inwestycja zostanie ukończona w zaledwie 9 miesięcy. Głównym wykonawcą jest spółka EKOINBUD, specjalizująca się m.in. w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.

W skład inwestycji wchodzą cztery wielorodzinne budynki mieszkalne (trzy obiekty 3-kondygnacyjne i jeden 5-kongdygnacyjny) o powierzchniach od 880 do 1560 mkw. dysponujące łącznie 43 lokalami. W piątym budynku o powierzchni 1600 mkw. znajdą się natomiast siedziby Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. Budynek został zaprojektowany bez barier architektonicznych - będzie w całości dostosowany do potrzeb osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Dodatkowo, na najniższej kondygnacji przewidziano lokale usługowe.

Jednym z głównych założeń projektowych było szerokie wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. – Dlatego też powstające obiekty będą bazować na konstrukcji hybrydowej - żelbetowej oraz wykorzystującej właśnie prefabrykowane moduły drewniane. Jest to materiał naturalny, odnawialny i proekologiczny ze względu na pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery. Budynki będą częściowo zasilane energią odnawialną z paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych. Woda opadowa będzie natomiast odpowiedzialnie wykorzystywana w oparciu o plan zarządzania: poprzez zastosowanie ogrodów deszczowych, minimalizujących ryzyko przeciążenia miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, jednocześnie wspierając bioróżnorodność lokalnej roślinności.

W ramach realizacji, spółce EKOINBUD powierzono również zagospodarowanie okolicznego terenu. Oprócz wspomnianych ogrodów deszczowych powstaną tu także place zabaw i siłownie zewnętrzne. Z uwagi na ukształtowanie terenu (duże różnice wysokości na działkach) zastosowano szereg murów oporowych oblicowanych cegłą ceramiczną, pochodzącą z odzysku po rozbiórce budynków, które wcześniej stały na miejscu realizowanej inwestycji.

Termin oddania inwestycji do użytku zaplanowano na połowę 2025 r.